Köylüler THK’nın kavurmasına muhtaç oldu

Hakkari'de, bir zamanlar hayvan ihraç eden köylüler, şimdi THK'nın kurban bayramında toplayıp kavurma haline getirdiği etlere muhtaç hale geldi.

Katil Deresi üzerindeki yapay teleferikle köylerine ulaşan vatandaşlar, köylerinde hala elektrik, içme suyu ve köye ulaşımı sağlayacak köprülerinin olmadığını söyledi.

Teleferikle köye yardım paketlerini ulaştıran THK İl Başkanı Salih Kahraman, teleferikle geçtiği esnada bir süre dalgalanan su üzerinde asılı kaldı.

Hakkari’de hayvancılığın bittiğini belirten Kahraman, “Bu vatandaşların durumu iyi değil herkes yardım etmeli. Hayvancılık bitmeseydi biz bu kavurmayı bu dağın başında dağıtmazdık.” diyerek vatandaşa yardım edilmesi gereğini belirtti.

Hakkari’de THK Genel Başkanlığının 1 ton kadar kavurma yardımı yaptığını belirten Kahraman, bunları belirledikleri muhtaç ailelere dağıttıklarını söyledi.

Bu arada kullandıkları teleferikte geçmeye çalışan köylüler, pek çok zaman can pazarı yaşadıklarını söyledi. Evlerinde gaz lambasıyla duran köylüler, yetkililerden elektrik istedi.

Köylerinde eskiden her evde en az 100 sağımlık koyunun olduğunu beliten köylüler, şimdi de THK’nın vereceği kavurmaya muhtaç olduklarını vurguladı.

Esat Temel adlı vatandaş, valiliğin kendilerine köprü sözü verdiğini hala çalışmaların sürmemesinin kendilerini raharsız ettiğini anlattı.

Öte yandan THK Hakkari Şubesi, merkezde tespit ettikleri muhtaç vatandaşlara da belge karşılığında kavurma dağıttı.