Köylülere dağıtılan inekler yavrulamaya başladı

Kırsal alanda işsizliği önlemek amacı ile geçen yıl Fethiye'nin Kadıköy beldesinde Tarım ve Köyişleri Bakanalığı tarafından dağıtılan Holstein cinsi inekler buzağılamaya başladı.

Geçen yıl eylül ayında işsizliği önleme ve kırsal alanda dar gelirli ailerin inek besleyerek aile bütçesine katkıda bulunmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından beldelerinde 100 aileye 2’şer Holstein ırkı inek dağıttığını ifade eden Kadıköy Beldesi Belediye Başkanı Harun Büyükaydın, dağıtılan ineklerin hepsinin gebe olduğundan ötürü birer birer yavrulamaya başladığını söyledi.

Dağıtılan 200 baş süt ineğinin faizsiz ve 5 yıl geri ödemeli olduğunu ve toplam tutarının 1 trilyon 300 milyar lira olduğunu ifade eden Başkan Büyükaydın, bir Holsteinden günlük ortalama 30 litre süt alındığını belirtti.

Belediye Başkanı Büyükaydın, “Beldemizin kırsal köylerinde yaşayan ve maddi sıkıntı içinde olan 100 aileye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu (SYDD) tespitleri ile Tarım ve Köyşleri bakanlığı 2’şer süt ineği dağıttı. Bakanlığın esas hedefi yörede süt sığırcılığını yaygınlaştırmak ve işsiz insanlara iş sağlamak. İneklerin sıfır faizli ve 5 yıl geri ödemeli olması dar gelirli aileler için büyük şans. Günlük beldemizden 10 ton süt toplanıyor.” diye konuştu.