Köylülerle ağa arasındaki dava bitti

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sinan Köyü'nde 'köy sahipleri' köylüler arasında 2004 yılında başlayan ve 26 bin dönüm arazinin nadasa bırakılmasına neden olan sorunu AK Partili Ali İhsan Merdanoğlu bitirdi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sinan köyünde ”köy sahipleri” ile köylüler arasında 6 yıldır süren arazi sorunu çözüldü.

Sinan köyündeki binlerce dönüm araziye hileyle el konulduğunu iddia eden köylüler ile ”köy sahibi” Sinanlı ailesi arasında 2004 yılında başlayan, 26 bin dönüm arazinin nadasa bırakılmasına neden olan sorunda, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ali İhsan Merdanoğlu’nun araya girmesiyle uzlaşma sağlandı.

Milletvekili Merdanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kangrenleşen bu soruna çözüm bulmak için çok uğraştıklarını belirtti.

Sinanlı ailesi ve köylülerin gösterdiği anlayış sonucu uzlaştıklarını ifade eden Merdanoğlu, şunları söyledi:

”Sorun nedeniyle 26 bin dönüm arazi atıl durumdaydı. Bu kangrenleşmiş sorunu çözmek istiyorduk. Çok uğraştık. İki taraf bize güvenip inandı. Bugün köydeki Şintaş kum ocağında bir araya getirdiğimiz taraflar el sıkıştı. Köylüler 26 bin dönüm arazinin 8 binini sürecek. Tabii icar anlamında bir uzlaşma bu. Çünkü söz konusu arazi Kemal Sinanlı’nın tapulu arazisi. İki taraf el sıkıştılar, iki taraf işine bakacak.”Sinan köyünde 2004 yılından beri köylüler ile Sinanlı ailesi arasında devam eden anlaşmazlık nedeniyle defalarca sürtüşme yaşanmış, araziyi sürmek için gönderilen araçlar köylülerce taşlanınca birçok kişi gözaltına alınmıştı. Sinan köylüleri, ayrıca Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da gösteri yapmıştı. Köylülerin kamulaştırmayla arazinin kendilerine verilmesi isteğiyle açtığı davanın sürdüğü öğrenildi.