KPDS’ye başvurular başlıyor

KPDS'ye başvurular 20 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeliyle yatırım hizmetlerinde çalışmaları nedeniyle maktu yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen teknik personel, yabancı dil bilgi seviyesini belirlemek amacıyla yapılacak Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (KPDS) başvurular 20 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Sınav, 7 Mayıs’ta Ankara ve Lefkoşa’da, başvuran aday sayısı fazla olduğu takdirde uygun görülen diğer büyük şehirlerde yapılacak.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan KPDS ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada; sınavın 7 Mayıs’ta Ankara ve Lefkoşa’da, başvuran aday sayısı fazla olduğu takdirde ise bu yerlerin yanı sıra diğer büyük şehirlerde yapılacağı bildirildi. Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danca (Danish Dili), Farsça, Fransızca, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İrlandaca, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Yunanca’dan yapılacak. Ancak, yatırım hizmetlerindeki çalışmaları nedeniyle yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyenler, sadece Almanca, İngilizce ve Fransızca’dan sınava girebilecek.

KPDS’ye başvurular 20 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında alınacak. Başvurmak isteyen adaylar, valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolarla üniversite rektörlüklerinden, KKTC’de ikamet edenlerin ise Lefkoşa’daki ÖSYM temsilciliğinden ”Başvurma Koşullarına İlişkin Bazı Açıklamalar” metnini almaları gerekecek. Sınava katılacak olanlar, 45 YTL’yi (45 milyon TL) Ziraat Bankası’ndaki ilgili hesaba yatırıp, banka dekontunu göstererek, yine aynı bürolardan başvurma belgesi ve kılavuz alabilecekler.

Adaylar, başvurma belgelerine son 6 ay içinde çekilmiş, başı açık bir fotoğraflarını yapıştıracaklar. Başı açık fotoğraf yapıştırmayan ya da fotoğraf yerini boş bırakan adayların başvuru belgeleri teslim alınmayacak. Postayla gönderilen başvurular kabul edilmeyecek, başvurusu veya sınavı geçersiz sayılan ya da herhangi bir nedenle sınava girmeyen adayların ücretleri geri verilmeyecek. Yurtdışı üniversitelerden mezun olan adaylar ise başvuru sırasında aslını göstermek suretiyle Diploma Denklik Belgelerinin fotokopilerini veya bu belgelerin onaylı bir suretini Başvurma Belgelerine ekleyecek.

Başvuru belgeleri, doldurulduktan sonra halen bir kurumda çalışanların, kurumun en üst amir veya onun görevlendirdiği yetkililere, LES’e girmek isteyenlerle kendilerinden KPDS puanı istenen üniversite öğrencilerinin de kendi üniversitelerine onaylatmaları gerekecek. Onaylatılan başvuru belgeleri ve banka dekontları valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolarla üniversite rektörlüklerine, KKTC’de ikamet edenler ise Lefkoşa’daki ÖSYM temsilciliğine teslim edilecek.

“SINAVA KİMLER KATILABİLECEK”

Sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu’na göre çalışanlarla kadro karşılığı sözleşmeli personel ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 3/c maddesine tabi sözleşmeli personel katılabilecek. Ayrıca, personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini tespit etmek isteyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel de bu sınava katılabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarınca yurtdışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlarla diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekecek.

Halen mütercim ve tercüman ile bilgi işlem çözümleyicisi ive programcısı olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile; söz konusu görevlerde çalışmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunma arzusunda olan fakülte veya yüksekokul mezunlarının bu sınava katılmaları mümkün olacak.

Sınavla ilgili ayrıntılı bilgi, www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek.