KPSS Ücreti düşüyor da MBSTS ücreti neden düşürülmüyor?

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığına seslendi.

Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi olarak görev yapanların her yıl girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) ücretinin 2017 yılında 110 liraya yükseltilmesini fahiş bulan ve “hiçbir gerekçesi yok” diyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığına seslenerek “Din görevlilerinin kurumsal aidiyat duygularını dikkate alın. Din görevlilerinin sömürülmesine sessiz kalmayın” çağrısında bulundu.

“Sınav ücretlerinin her yıl enflasyonun üzerinde artırılması düşündürücüdür” diyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavları (2017-DİB-MBSTS) din görevlilerine zul olmaya başladı. Diyanet’den tek isteğimiz; personelinin maddi ve manevi mağduriyetini görmesidir.

Buradan Sayın Hükümet yetkililerine ve Diyanet İşleri Başkanlığına sesleniyorum: İdari ve mali olarak din görevlileri üzerinde baskı oluşturuluyor. Hâlbuki din görevlileri bütün olumsuz şartlara rağmen özveriyle görevlerini ifa ederken, hiçbir beklenti içerisine de girmiyorlar. Din görevlilerinin girdiği MBSTS ücretleri 2017 yılında 95 liradan 110 liraya yükseltildi. Bu rakam çok fazla. Din görevlilerini maddi-manevi zorluyor. Bunun düşürülmesini talep ediyoruz. Bu rakamın geriye çekilmesi zor değil, örnekleri var: 2017 KPSS ücretleri 4 oturum için 480 lira olarak açıklanmıştı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine 4 oturumun ücreti 180 liraya düşürüldü. MBSTS sınavları tek oturumda yapılıyor ve 110 lira ücret alınıyor. Burada bir hakkaniyet var mı? Din görevlilerine yapılan bu haksızlığa seyirci kalamayız.

Diyanet İşleri Başkanlığınca din görevlileri kurumsal aidiyatın dışına itilmiştir. Bu düşünceye kapılan ve bu hisle yalnızlaştığını düşünen din görevlilerinin moral ve motivasyonları bozuluyor. MBSTS ücretleri düşürülsün. Madem ki 4 oturum için KPSS ücreti 480 liradan 180 liraya indiriliyor, o halde din görevlilerinin girdiği MBSTS sınav ücreti 110 liradan 30 liraya çekilmelidir. Umarım yetkililer bu önerimizi dikkate alarak din görevlisi kardeşlerimizi sevindirirler.”