KPSS’ye başvurular bugün başladı

Lisans mezunları ve lisans programlarından mezun olabilecekler için yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) başvurular bugün başladı. Sınav, 1- 2 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Cumartesi sabah, Cumartesi öğleden sonra, Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra olmak üzere dört oturumda yapılacak bu sınavda Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin uygulanacağı Cumartesi sabah oturumuna tüm adayların girmesi zorunlu olacak. Kılavuzu inceleyerek adaylar diğer oturumlardan hangilerine katılacaklarına karar verecekler.

Sınava başvurmak isteyen adaylar bugünden itibaren 10 Mayıs’a kadar KPSS Başvuru Merkezlerinden birine başvurarak 2 YTL karşılığında 2006-KPSS/1 Kılavuzunu satın alacaklar. Bu aşamadan sonraki işlemler eski ve yeni adaylar için ayrı ayrı yürütülecek.

2004 ve 2005 yıllarında yapılan KPSS sınavlarından en az birine lisans düzeyinde girmiş olan adaylar (eski adaylar), Kılavuzu satın aldıktan sonra, 27 Nisan – 10 Mayıs tarihlerinde Kılavuzun arka sayfasında yer alan banka şubelerinden birine giderek sınav ücretini (girecekleri oturum sayısının 1/2/3/4 olmasına göre 35/45/55/65 YTL) yatıracaklar. Sınav ücretini yatırdıktan en az iki iş günü sonra, 1- 12 Mayıs tarihleri arasında internet aracılığıyla başvuru işlemlerini bizzat kendileri yapacaklar.

2004 ve 2005 yıllarında yapılan KPSS sınavlarına hiç girmemiş ya da ortaöğretim ya da önlisans düzeyinde girmiş şimdi lisans düzeyinde girmek isteyen adaylar (yeni adaylar) Kılavuzu satın aldıkları başvuru merkezinden randevu alacaklar ve 27 Nisan – 10 Mayıs tarihlerinde Kılavuzun arka sayfasında yer alan banka şubelerinden birine giderek sınav ücretini (girecekleri oturum sayısının 1/2/3/4 olmasına göre 35/45/55/65 YTL) yatıracaklar. Yeni adaylar sınav ücretini yatırdıktan en az iki iş günü sonra 01-12 Mayıs tarihleri arasında randevu aldıkları başvuru merkezine Kılavuzda belirtilen belgelerle birlikte gidecekler ve başvuru hizmet ücreti olarak 3 YTL ödeyecekler.

Ortaöğretim ve ön lisans mezunları ile bu öğrenim düzeyinden mezun olabilecekler için KPSS, 17 Eylül 2006 tarihinde OSYM Sınav Merkezlerinde tek oturumda yapılacak. 22 Mayıs’da başlaması düşünülen bu başvurular ile ilgili ayrıntılı bilgi Nisan ayı içinde bir basın duyurusu ile açıklanacak.