Kraliçe Beatrix Türkiye’ye geliyor

Türkiye, gelecek hafta, tarihinde ilk kez bir Hollanda kraliçesini ağırlayacak.

Ziyaretini oğlu Hollanda Prensi Willem Alexander ve gelini Prenses Maxima ile birlikte yapacak Beatrix, Türkiye’ye gelen ilk Hollanda kraliçesi olacak. Üçüncü çocuğuna hamileliğinin 8. ayında olan Prenses Maxima için özel sağlık tedbirleri de alınıyor.

Kraliçenin ziyaretinde Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin yanı sıra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, turizm, kültürler ve medeniyetler arası diyalog, Hollanda’daki gurbetçilerin durumu, tarım, kentsel politikalar, yargı, polis teşkilatları arasında işbirliği, kültür ve eğitim gibi konular ele alınacak.

Sembolik önemdeki Hollanda kraliçe veya kralları yabancı ülkelere sık sık resmi ziyarette bulunmuyor. Resmi olarak yılda ancak birkaç kez yurt dışına çıkan Hollanda kraliyetinin ziyareti, bu açıdan Türkiye’ye verdikleri önemin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

ZİYARETİN PROGRAMI
Kraliçe Beatrix ve beraberindeki heyet, 27 Şubat Salı günü sabah saatlerinde Ankara’ya gelecek. Kraliçe, beraberinde oğlu ve gelini ile ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılanacak kraliyet ailesi, Sezer ile öğle yemeğinde bir araya gelecek. Kraliçe Beatrix, yemeğin ardından Semra Sezer ile birlikte Ayten-Şaban Diri İlköğretim Okulu’na gidecek.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Meclis’te bir araya gelecek olan Beatrix, Genel Kurul salonunu da kısa bir süre ziyaret edecek. TBMM’deki görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü’nde kraliyet ailesi için geleneksel Türk kıyafetlerinin tanıtıldığı bir moda gösterisi düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Sezer, Kraliçe Beatrix ve beraberindekiler için akşam resmi yemek de verecek.

Ziyaretin ikinci gününde Kraliçe Beatrix, hava koşulları uygun olduğu takdirde, oğlu ve gelinini Ankara’da bırakarak Kayseri’ye geçecek. Beatrix, Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle bir araya gelerek, beraberinde gelen Hollandalı iş adamları ile Kayserili iş adamlarının katılacağı toplantıyı izleyecek. Kraliçe Beatrix, daha sonra Beştepeler mesire alanındaki Kayseri Evi’nde, daha önce Hollanda’da çalışmış emekli gurbetçilerle görüşecek.

Beatrix Kayseri’de iken Ankara’daki temaslarını sürdürecek olan Prens ve Prenses, ODTܒde düzenlenecek Kültürlerarası Diyalog ve Medya Konferansı’na katılacak.

Kayseri’den Ankara’ya dönmesinin ardından Kraliçe Beatrix, beraberinde Prens ve Prenses ile, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Konutu’nda görüşecek.

Kraliyet ailesi Erdoğan’la görüşmenin ardından Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezecek. Akşam saatlerinde Hollanda Nefesli Çalgılar Topluluğu, kraliyet ailesinin katılımıyla Bilkent Üniversitesi’nde konser verecek.

Kraliyet ailesinin konserin ardından resepsiyon vermesi planlanıyor.

Beatrix ve beraberindekiler, ziyaretin 3. günü olan 1 Mart Perşembe günü sabah saatlerinde İstanbul’a geçecek. İstanbul’da Boğaz turu yapacak olan Beatrix, Sultanahmet, Ayasofya, Kapalıçarşı, İstanbul Modern, Topkapı Sarayı’nı gezerek, Türkiye’de yaşayan Hollandalılar ile bir araya gelecek.

Hollanda kraliyet ailesi, 2 Mart Cuma günü öğlen saatlerinde Türkiye’den ayrılacak.

HOLLANDA KRALİYETİ
Annesi Kraliçe Juliana’nın 1980’deki ölümünden beri tahtta olan Beatrix’in, İkinci Dünya Savaşı’nın acılarının henüz taze olduğu bir dönemde, 1965 yılında Alman aristokratı Claus van Amsberg ile evlenmesi halkta büyük huzursuzluklar yaratmış, hatta halkla güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkmıştı. Gençliğinde Hitler’in gençlik örgütlenmesinde çalışan Alman damadı halk ilk başlarda kabullenemese de Amsberg sonradan Hollandalıların sevgisini kazanmayı başardı. Amsberg, 2002 yılında hayatını kaybetti.

Forbes’in 2005 verilerine göre Beatrix’in 4,7 milyar dolarlık serveti var. Bu servet kraliçeyi dünyanın en zengin insanlarından biri yaparken, Beatrix’in Hollanda iç siyasetinde sembolik bir ağırlığı bulunuyor.

Kraliçe Beatrix, Türkiye’ye yeni kurulan kabinenin bazı üyeleri ve çeşitli önemli Hollanda şirketlerinin temsilcileriyle birlikte gelecek.

Beatrix’in heyetindeki diğer çok önemli isimler ise Orange Prensi unvanını taşıyan ve annesinden sonra tahta geçerek kral olacak Willem Alexander ve eşi Prenses Maxima olacak.

Annesinden sonra tahta geçecek olan Alexander, tahttaki yaklaşık yüz yıllık kadın hakimiyetine de son ya da ara vermiş olacak. Zira prens ve prensesin şimdiye kadar iki kız çocuğu oldu. Üçüncü çocuğuna hamile olan ve bebeği Nisan ayında doğurması beklenilen Maxima’nın erkek mi yoksa yine kız çocuğu sahibi mi olacağı bilinmiyor.

Alexander ile Maxima’nın tanışmaları da filmlere sık sık konu edilen prens masallarına benziyor. Arjantin doğumlu ve bu ülkenin vatandaşı olan Maxima, Alexander ile İspanya’daki bir kostümlü partide, prens olduğunu bilmeden tanışmış. Alexander ile evlenebilmek için New York’taki üst düzey işini bırakan Maxima, Hollanda vatandaşlığını evlenmeden hemen önce almış.