‘Kraliyet Nisani’ ilk kez bir Türk imama verildi

AMSTERDAM - Hollanda'da "Kraliyet Nisani" bu yil defa ilk defa bir Türk imama verildi.

Bu vesile ile Hollanda’da ilk kez Müslüman bir din görevlisi ödül alarak Hollanda’da yatayan 1 milyon Müslümana örnek oldu.
Hollanda Diyanet Vakfi’na bagli Ayasofya Camii’nde 25 yildir imamlik yapan Ethem Öztürk’e ödülü, Hengelo Belediye Baskani Frank Kerckhaert tarafindan düzenlenen törenle verildi. Belediye binasinda düzenlenen törene Hollandali ve Türk davetliler katildi.

Kerckhaert, törende yaptigi konusmada Öztürk’e tesekkür etti ve çalismalarinin herkese örnek olusturdugunu söyledi. Öztürk’ün hosgörüyü esas aldigini, Hiristiyanlar ile Müslümanlar arasinda iletisimin gelismesini sagladigini belirten Kerckhaert, imamin bu hizmetleriyle de toplumsal barisa katkida bulundugunu söyledi.

Imam Ethem Öztürk ise, törenden sonra yaptigi açiklamada, böyle bir ödülü beklemedigini, kendisi için sürpriz oldugunu söyledi. Ödüle layik görülmesine sevinmekle birlikte, bunun, kendisinden daha çok Hengelo’daki Türk halki açisindan anlamli oldugunu belirten Öztürk, 25 yil önce fahri imam olarak basladigi din hizmetleri alanindaki çalismasini bundan böyle ayni sevk ve heyecanla sürdürmeye devam edecegini kaydetti.

Ethem Öztürk, ”Bunun; Hollanda’da yasayan Müslüman ve Hiristiyan toplumlari için diyaloga, birliktelige tesvik edecegi mesaji vardir. Önemli olan burasidir. Dolayisiyla sunu göstermistir ki eger gerek Hiristiyan ve gerek Müslüman insanlari ve din adamlari beraberce çalisip bir seyler organize edebilirler ise bunun bütün her iki camia için sevinç ver mutluluk intihasi olabiliyor. Bu vesile ile de halklarin taban bölümlerinde barisa ve huzura yönlendirici ve yapici etkileri görülüyor.” dedi.

Hollanda’da ilk kez Müslüman bir din görevlisinin çalismalarindan dolayi Kraliyet ödülüne layik görülmesi, Hollanda’da yasayan Türkler arasinda büyük sevinç olusturdu.