Kramplar sıvı kaybından oluyor

Evde, işyerinde veya halı sahalarda yapılan aktivitelerde vücudun çeşitli yerlerinde zaman zaman yaşanan krampların sıvı kaybının yeterli karşılanamamasından kaynaklandığı belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyiğit, fiziki ve aşırı su kaybının yol açtığı aktivitelerin ardından su alınması gerektiğini belirterek, “Susuz kalmaktan sakının. Fiziki çalışmalardan önce ve sonra açılma egzersizleri yapın ve kaslarınızı haddinden fazla yormayın. Özellikle halı sahalarda maç oynayanların 1-1.5 kilo su kaybı oluyor. Bu sıvıların yerine konması mineral elektroidli sıvılar alınmalı. Soda, muz tercih edilmeli. Mümkünse yenileme hareketleri yapılmalı.” dedi.

Doku spazmı olarak tarif edilen kramp olayı meydana geldiğinde etkilenen adalenin yumuşak bir tavırla düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Koçyiğit, “Çünkü kasılan adaleyi germek genellikle derhal rahatlamayı sağlayacaktır. Etkilenen kasa kompres ve masaj yapmayı deneyin. Sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatabilir. Soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Bazen, kramp giren adalelerin karşısındaki adaleleri istemli olarak kasmak ağrının şiddetini azaltabilir. Örneğin, eğer bacağınıza kramp girdiyse ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun.” diye konuştu.