Kredi alırken dikkat! Beklemediğiniz sürprizler olabilir!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 'dikkatli olun' uyarısında bulundu.

Bankalar, son günlerde gazete ve televizyonlarda ‘cazip kredi’ sloganlı reklamlara hız verirken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketicilere ‘diğer masraflar konusunda dikkatli olun’ uyarısında bulundu.

Bankalar konut ve otomobil kredilerindeki durgunluğu aşmak için ihtiyaç kredisine yükleniyor. Bu çerçevede müşterilere, ‘maaşınızın 5 katına kadar kefilsiz kredi’, ‘faizler düşüşe geçti’, ‘0,69’dan başlayan faiz oranları’ ve ‘kefilsiz kredi’ gibi cazip vaatler sunuluyor.

“Bankaların tüketiciye gerçek masraflar dahil maliyeti açıklamaları daha doğru olacaktır. Reklamı yapılan yüzde 0,60 faizli reklama öyle bir masraf biniyor ki faiz oranı 1,60-1,70’e çıkabiliyor.” diyen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, sektörle ilgili her konuda olduğu gibi cep telefonu mesajı ile verilen kredileri de yakın takibe aldıklarını söyledi.

Bilgin, kendi cep telefonuna da ‘maaşınızın 10 katı kefilsiz kredi’ mesajı geldiğini belirterek, rekabet adına tüketiciyi yanıltıcı pazarlama girişimlerinin hem sektöre hem de tüketiciye zarar vereceğini kaydetti.