Kredi karti borcu yüzünden böbreklerini satiyor

VAN - Van Valiligi Il Özel idarede geçici isçi olarak çalisan Kasim Atirak (34) 8 bin YTL kredi karti borcu yüzünden böbreklerini 10 bin YTL'ye satiliga çikardi.

Vakif ve Garanti Bankasi’ndan babasinin hastalanmasi üzerine kredi kartiyla para çektigini ifade eden Kasim Atirak, “Paralarini zamaninda ödeyemeyince kredi karti borcu 8 bin YTL’ye çikiyor. Bunlari ödeyemedigi gibi menenjit olan 4 yasindaki çocugunun hastaligi çikinca disardan borç aldigini belirten Kasim Atirak, “10 Bin YTL borcum var. Borç girtlaga dayandi. Özel idarede geçici isçi olarak çalisiyorum. 600 YTL aliyorum. Dayim ogluna kefil oldugum için maasimda icralik olmus” dedi.

Türkiye’de böbrek ihtiyaci olan çok sayida insan oldugunada dikkat çeken Atirak, “Çalinti böbrek satmiyorum. Böbregimi borçlarimi kapatacak sekilde satmayi düsünüyorum” diye konustu.

Altintepe Mahallesi Zeve Caddesi’nde nemli ve küflenmis iki oda bir salonda yasamlarini sürdüren Atirak ailesi, borçlar yüzünden kislik yakacak alamiyor. 4 çocugunu okutan baba bu güne kadar çocuklarina bir kurus para vermedigi için de üzülüyor.

Okula giden Tahsin ve Yasin’in ögleden sonra ders yerine ayakabi boyaciligi yapmasina içinin yandigini söylüyor. Biriken borçlar yüzünden bunalima girdigini anlatan Kasim, “Her sabah ise giderken Ya Rabbim kimse bana dokunmasin diyorum” seklinde konustu.

Son dönemlerde babasinin çok sigara içtigini ve içine kapandigina dikkat çeken Filiz(17), “Bir kaç defa intihara kalkisti. Durumun ciddiyetini görünce annemle birlikte babama tesellide bulunduk. birkaç gün babamin basi ucunda durdum. Daha sonra babam böbregini satacagini söyleyince çok sasirdik” dedi.

Askere giden kardesinin evinde yasamlarini sürdürdügünü dile getiren Kasim, iki defa intihara kalkistigini kizi ve esinin moral vermesiyle vazgeçtigini belirtti. Ancak bunalimlar baslayinca bu sefer de araçlarin altina kendisini atmayi düsünen Kasim, söyle anlatti: “Ramazan ayinda bir defasinda tam kamyonun altina atlayacagim esnada yasli bir dede kollarimdan tuttu ve ‘oglum ne yapiyorsun çoluk çocugun vardir. Öbür dünyaya imansiz gidersin’ demesinden sonra intihar etmekten vazgeçtim.”

Çok uzun süre düsündükten sonra böbreklerini satma karari aldigini ifade eden Kasim, “Devletten destek istemiyorum. çocuklarimin sikintiya düsmemesi için canimdan bir parça satacagim. Böbregimi almak isteyen varsa 0535 933 9158 aramalarini istiyorum” seklinde konustu.