Kredi karti borcu yüzünden psikolojisi bozulan emekli kadin evini çöp eve dönüstürdü

ANKARA - Kredi karti borcu yüzünden bunalima giren emekli kadin 3 yildir yasadigi apartman dairesinden disari çöp atmayarak evini çöp eve dönüstürdü.

Türk Telekom Genel Müdürlügü’den emekli sekreter oldugu ögrenilen Süreyya Özulu’nun (47) Altindag Ahiler Mahallesi Çagdas Sokak 100/7 numarali apartman dairesinde 3 yildir çöplerin içinde yasadigi ortaya çikti. Evini çöp ev olarak kulanan Özulu, birden fazla kredi kartinin faizleriyle kabaran borçlarini ödeyemeyince ruhsal bunalima girdi. Is hayatini noktaladiktan sonra emekli maasi ile geçinmekte güçlük çektigi ögrenilen Özulu’nun harcamalarinin çogunu kredi kartlari ile yaptigi ifade edildi. Uzun süredir birlikte yasadigi babasi Osman Özulu’yu huzur evine birakan kadinin basindan basarisiz iki evlilik geçti.

Borçlardan uzak geçmisteki yasantisinda fotograflarindan anlasildigi üzere oldukca bakimli ve titiz bir insan görünümüne sahip olan Özulu’nun, kredi karti borç batagina saplandiktan sonra büyük bir çikmaza girdigi ifade edildi. Su ve elektirigi kesik olan evinde çöplerin ve farelerin arasinda 3 yili askin bir zamandir yasayan Süreyya Özulu, 3 aydir kendisinden haber alinamayinca komsularinin uzun süredir evin bosaltilmasi için sürdürdügü mücadele bugün sonuçlandi.

Il Saglik Müdürlügü’nden çikartilan özel izinle Belediye yetkilileri harekete geçti. Apartmanin giris katindan itibaren çöp kokusu ile karsilan Altindag Belediyesi Temizlik Sube Müdürlügü ekipleri Özulu’nun evinin kapisini açinca çöp ev manzarasi ile karsilasti. Biriken çöplerden evin içerisinde adim atmakta güçlük çeken temizlik ekipleri 3 yildir ev sahibi Özulu ile birlikte ayni evi paylasan çöpleri tahliye etmeye basladi.

Çalismalar sirasinda Özulu’nu evinin duvarlarina yazdigi borçlarina ve ödeme tarihlerine ait ibareler, çöplerin arasindaki faturalarla kagit parçalarina yazilan borç listeleri dikkat çekti.

Özulu’nu apartman komsularindan, Mevlüde Birhak, 3 yili askin zamandir çöp ev nedeniyle magdur olduklarini söylerek apartmanda farelerin cirit attigini ve çevreyi kurtlarin sardigini anlatti. Diger bir apartman sakini Nejla Yoldas ise yaz aylarinda kokudan evlerinde duramadiklarini ifade ederek disarida yattiklarini dile getirdi.

Altindag Belediyesi Zabita Ekipleri Müdürü Kemal Yilmaz, sikayet dilekçeleri üzerine harekete geçerek çöp evin bosaltilmasi çalismalarinin baslatildigini söyledi. Yilmaz, mahalle halkinin sagligini ciddi anlamda tehdit eden evin bu zamana kadar bosaltilamamasinin nedeninin ev sahibi Özulu’nun ikna edilememesi ve gerekli izinlerin çikartilamamasi olarak ifade etti.

Ahiler Mahallesi Muhtari Senol Öz ise Süreyya Özulu’yu yillardir tanidigini hatirlatarak, “Özulu egitimli bir bayandir Türk Telekom Genel Müdürü’nün sekreterligini yapmis titiz bir insandi. Kredi kartlarina borçlandiktan sonra psikolojisi bozularak bunalima girdi ve evini çöp ev haline getirdi” diye konustu.

Kontrolsüz kredi karti borçlari ve ardindan bir dizi psikolojik bozukluklarin neden oldugu çöp ev, belediye temizlik ekiplerinin yaklasik 3 saatlik çalismalari sonucu tamamen boslatilarak ilaçlama islemleri için hazir hale getirildi.

Polis ekiplerinin ise 3 aydir kendisinden haber alinamayan Süreyya Özulu’ya ulasmak için baslattigi sorusturma devam ediyor.