‘Kredi kartı dağıtımı yasal tefeciliğe dönüştü’

Gaziantep Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, Türkiye'de kredi kartı dağıtımının yasal tefeciliğe dönüştüğünü söyledi.

Değirmenci, ”İnsanlar birbirine beddua edecekse; ‘evine kredi kartı girsin’ desin en büyük beddua bu. Kredi kartı kullanımı ve dağıtımı konusunda bir yasa çıkartılıyor. Bu yasa bankacılara kucak açıyor. Bankaların paralarını kurtarmaktan başka bir amacı yok. Yasa ile vatandaş elinin tersi ile itiliyor.Kredi kartı kullanımından dolayı doğan sorunlar her geçen dalga dalga büyüyor. Devlet bu soruna en kısa zamanda çözüm bulmalı. Kimsenin daha çok yara almasını istemiyoruz.” dedi.

Bankalardan kredi çekilirken, esnaftan vergi levhası, memurdan maaş bordrosu ve iki kefil istenildiğini hatırlatan Değirmenci, bu isteklerin kredi kartı dağıtılırken uygulanmadığını, her önüne gelene kartı vererek, yuvaların yıkılmasına neden olduklarını ifade etti. 64 günde 30 vatandaşın kredi kartına biriken borcundan dolayı intihar yolunu seçtiğini aktaran Değirmenci, hükümetin daha çok kişinin hayatına kıymadan ülkenin en ciddi sorunlarından biri olan kredi kartı dağıtımına ciddi çözüm bulmasını istedi. Değirmenci, vatandaşın tüketici haklarını tam olarak bilmediğini bu nedenle, el kitapcıkları ile tüketici haklarını anlatmaya çalışacaklarını kaydetti.