Kredi kartları vatandaşı öldürüyor

Tüketici Hakları Koruma Derneği Gaziantep Şube Başkanı İsmet Değirmenci, hükümetin kredi kartı sorununa çözüm getiremediğini söyledi.

Kredi kartı borcu nedeniyle 64 günde 30 kişinin intihar ettiğini ileri süren Değirmenci, birikmiş kredi borçları, faizlerin üst üste gelmesi ve bileşik faiz nedeniyle artan borcun, insanları bunalıma sürüklediğini, bunun da intiharla sonuçlandığını kaydetti.

Değirmenci, yaptığı açıklamada, kredi kartı faiz oranlarının yüzde 20’den yüzde 18’e çekildiğini, taksitlendirmenin de 18 aya çıkarıldığını anımsattı. Bu kararla tüketicinin lehine herhangi bir durumun söz konusu olmadığını, 18 aya bölünen taksitlerin yüzde 27 faizle ödeneceğini savunan Değirmenci, bankaların bu karardan zarar etmediğini ve kârlı çıktıklarını belirtti.

Anaparanın üzerine sürekli faizin katlanarak gelmesinin büyük bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini anlatan Değirmenci, ”Ancak yeni çıkan kanunda böyle bir şey yok. Faiz üstüne faiz eklenerek tüketiciye ödeme planı getirilmiştir. Hükümet bu soruna çözüm getirmedi. Bana göre bankacılar bundan hiç zararlı çıkmadı. Bu bir nevi uzlaşmadır ve bir nevi bankaların parasını kurtarma politikası olmuştur. Türkiye’de şubeleri bulunan yabancı bankaların ülke dışındaki şubelerinde kredi kartı yıllık faiz oranı yüzde 10’dur. Ancak, aynı bankalar, Türkiye’de aynı faiz oranlarını uygulamıyor” dedi.

KREDİ KARTLARINDA ORTALAMA FAİZ YÜZDE 5.3’E İNDİ

Bu arada Bankacılık sektörünün kredi kartı alacaklarına uyguladıkları ortalama faiz şubatta 0.3 puanlık bir düşüşle yüzde 5.3’e geriledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların her ayın son hatası itibariyle uyguladıkları olan kredi kartı faiz oranlarını esas alarak hazırladığı verileri açıkladı. Buna göre ocakta yüzde 6.20 ile sektörün en yüksek faiz oranını uygulayan bankası olan Denizbank 0.85 puanlık bir indirimle aylık faiz oranını yüzde 5.35’e kadar indirdi. Şubatta Fortis Bank faiz oranında 0.1 puanlık indirime giderken, Citibank ise 0.12 puanlık artış gerçekleştirdi. Bu indirimle faiz oranı yüzde 5.75’e inen Fortis Bank, aynı faiz oranını uygulayan Koçbank, Şekerbank, Tekstilbank ve Yapı ve Kredi Bankasıyla birlite ilk sırayı paylaştılar.

Faiz oranını yüzde 5.73’e yükselten Citibank söz konusu bankaları izlerken, Akbank yüzde 5.65’le, Garanti Bankası yüzde 5.46’yla, Finansbank yüzde 5.45’le, Denizbank yüzde 5.35’le, HCBC bank ise yüzde 5.31’le yüzde 5’in üzerinde faiz uygulayan banka olmayı sürdürdüler. Tekfenbank ise yüzde 5 faiz uygulamayı sürdürdü.

Anadolubank ve TEB’in yüzde 4.95 olarak uyguladığı kredi kartı aylık faiz oranını Vakıfbank yüzde 4.75, İş Bankası yüzde 4.32, Bank Europa yüzde 3.95, Türkihsbank yüzde 3.75, Oyankbank yüzde 3.58 düzeyinde tuttu. Halk bankası yüzde 2.99, Ziraat Bankası yüzde 2.9 ve MNG Bank ise yüzde 2.75’le yüzde 3’ün altında faiz uygulayan bankalar oldular.