Kredi Kartları Yasası için son söz Meclis’in

Kredi Kartları Yasa Tasarısı hakkındaki iddiaları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, tüm kesimlerin görüşünün tasarıya yansıtıldığını, taksit ve faizle ilgili son kararı ise Meclis'in vereceğini söyledi.

Tasarının toplumsal bir ihtiyaç nedeniyle hazırlandığını ve tüm kesimlerin görüşünü alarak TBMM’ye sevk edildiğini ifade eden Şener, “Eleştirenler bilmeli ki böyle bir ihtiyaç olduğunu belirleyerek yasal çalışma yapan bizim hükümetimiz oldu. Daha öhceki dönemlerde böyle bir düzenleme yapılmadı” dedi.

Tasarıyı eleştirenleri samimiyetsizlikle suçlayan Bakan Şener, konuyla ilgili bir çalışması veya önerisi olmayanların eleştirilerinde tutarsız olduğunu savundu. Tasarı ile kartların edinimi ve kullanımının yasal bir yapıya kavuşacağını ifade eden Şener, geçmişte yaşanan sorunların temel kaynağının yasal bir altyapının olmaması olduğunu belirtti.

Tasarının geçici 4. maddesinden hareketle borçlara ‘af’ getirildiği iddiasını yalanlayan Şener, borçların affedilmeyeceğini, taksitlendirilerek tahsil edileceğini söyledi. ASO Başkanı Sinan Aygün’ün “Tasarı Sanayii ve Ticaret Komisyonu’ndayken bankacılar lehine, tüketici aleyhine değişiklik yapıldı” iddiasını yanıtlayan Şener, “Komisyona ara vererek gizli bir toplantı yaptığımız yalan. Bu söylemlerde bulunanların yaklaşım tarzını çok garipsiyorum. Kredi kartı konusunda alacaklı konumda olan bankacılar olduğu için komisyona bankacılar da çağırıldı. Bunu eleştirenlerin Aygün de dahil hiç bir somut önerisi yok” şeklinde konuştu.

Şener, bir gazetecinin sorusu üzerine ise; Başbakan Erdoğan’ın geçmişten kalan borçların tahsilinde taksit sayısının artırılması ve yüzde 22 olan faizin düşürülmesi yönünde bir talebinin olmadığını söyledi. Salı günü yapılan grup toplantısında tasarı hakkında bir sunum yaptığını doğrulayan Şener, taksit sayısına ve faize TBMM’nin karar vereceğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Şener, başka bir gazetecinin sorusu üzerine ise kendisinin de kredi kartı kullanıcısı olduğunu söyledi. 4 tane kredi kartı olduğunu kaydeden Şener, kart kullanıcılarının sadece 1/4’ünün borcunu peşin ödeyemediğini bununda çok azının icralık olduğunu belirtti.