Kredi kartlarında CHIP&PIN uygulaması

Türkiye'de, kredi kartlarında, sahteciliğin en asgari düzeye inmesini sağlayacak CHIP&PIN uygulamasına gidilecek.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, “Çip teknolojisi ile kartlar kopyalanamayacak, alışverişlerde şifre (PIN) kullanımının zorunlu olması ile birlikte de kart çalınsa bile şifre bilinmediğinden işlem yapılamayacak” dedi.

Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Somer, kredi kartları sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek

üzere düzenlediği basın toplantısında, zorunlu şifre uygulaması anlamına gelen CHIP&PIN sisteminin İngiltere’den sonra Türkiye’de uygulanacağını ifade etti.

Türkiye’nin bu konuda öncü olduğuna dikkat çeken Somer, İngiltere’nin 20 aya yakın bir geçiş döneminin ardından 14 Şubat’ta CHİP&PIN sistemine geçtiğini, Türkiye’nin ise Nisan ayı itibariyle geçiş dönemine girilmesinin planlandığını söyledi. Bankacılık sektörünün CHİP&PIN sisteminin geçiş dönemine girmeye hazır olduğunu ifade eden, Somer, “Çip teknolojisi ile kartlar kopyalanamayacak, alışverişlerde şifre (PIN) kullanımının zorunlu olması ile birlikte de kart çalınsa bile şifre bilinmediğinden işlem yapılamayacak.Pazardaki kredi kartlarının yüzde 55’i EMW uyumlu, 31 Mart’a kadar bu oranın yüzde 68’e ulaşması bekleniyor. POS’ların yüzde 85’i EMW uyumlu, 31 Mart’a kadar yüzde 95 seviyelerine gelmesi bekleniyor. ATM’lerin ise yüzde 25’i EMW’ye geçmiş durumda, bu oranın 31 Mart itibariyle yüzde 35 seviyesine ulaşması bekleniyor. İngiltere’den sonra en hazır ülke Türkiye oluyor” şeklinde konuştu.

MÜŞTERİ BİLİNÇLENDİRİLECEK

Sahteciliğin Avrupa’ya göre Türkiye’de düşük olduğuna, ancak son 2 yılda yükseldiğine işaret eden Nazan Somer, sahtecilik oranının Türkiye’de 10 binde 6, Avrupa’da ise binde 1 olduğunu belirtti. Somer, Türkiye’de sahteciliğin faturasının 9 ayda 38,5 milyon dolar, 12 ayda 40-50 milyon dolara çıkabileceğini savundu.

Bankaların geçiş dönemine girmemesi için bir sebep olmadığını belirten Somer, müdahale alanının kısıtlı olduğu kart sahibi ve kart üyesi işyeri sahiplerinin bilnçlendirilmsi gerektiğini dile getirdi. Türk insanının birbiriyle çok sıcak ilişkileri olduğuna işaret eden Somer, Türk halkının şifre gizlemeyi başaramadığını belirtti. Somer “Müşteri davranışlarını iyi yönetmemiz gerekiyor” dedi.

Bu amaçla BKM’nin CHIP&PIN’le ilgili bir kampanya yaptığını ve kampanyanın 1 Nisan’da başlayacağını aktaran Somer, bu konuda basına büyük iş düştüğünü belirtti. Geçiş süresinin nezaman dolacağına BKM’nin karar vereceğini belirten Nazan Somer, “Biz 1 Nisan 2006’da geçiş dönemine başlayacağız. ‘Bankalararası Kart Merkezi’nde (BKM) geçiş süresi 1 yıl olsun’ dedik. Kesin değil. Tekrar gözden geçireceğiz. Ne zaman zorunlu olacağını daha belirlemedik. 31 Aralık 2006’da pazara bakacağız. Bu zaman 1 yıl olmamalı” diye konuştu.