Krediyle alınan araçlar sanayi esnafını zora soktu

Banka ve özel kuruluşların vermiş olduğu uzun vadeli düşük faizli araç kredilerinden faydalanarak araç alanların, garanti kapsamında olan araçlarını tamir ettirmek için sanayi esnafı yerine servisine götürmesi, sanayi esnafını olumsuz etkiliyor.

Özellikle son yıllarda esnafın çok zor durumda bulunduğunu ifade eden Gökbayrak, Yarımca Sanayi Sitesi’nde bulunan sanayi esnafının, garanti kapsamında cazip fiyatlarla satışı yapılan araçlar nedeniyle çok zor durumda bulunduğunu söyledi.

Gökbayrak, “Düşük faizli, uzun vadeli kredilerle araba sahibi olan vatandaşlarımız, bu yeni arabalarını arızalandığı zaman, servisine götürüyor. Tamir için sanayi esnafına uğramıyor. Bu durumda, sanayi esnafı para kazanamıyor. Yedek parça satışları dibe vurmuş bulunmaktadır. Çok sayıda sanayi esnafımızın Bağkur’a olan borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Sanayide bir çok iş yeri kapandı. Günlük giderlerini dahi karşılamadan iş yerlerini kapatan sanayici esnafımız bulunmaktadır” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının da araçlarını yenilediğine dikkat çeken Gökbayrak, yeni araçların piyasaya girmesinin, vatandaşın elinde olmasının güzel bir gelişme olduğunu kaydetti. Ancak, bu güzel gelişmenin, sanayi esnafını derinden etkilediğine işaret eden Gökbayrak, şöyle dedi:

“Bir çok sanayi kuruluşu burada bulunmasına rağmen alış-verişini zaten buradan yapmıyor. İstanbul’dan alış-verişlerini yapıyorlar. Bu durumdan dolayı zaten mağdur durumda bulunan esnafımız, şimdi de yeni araçların piyasaya girmesiyle zor durumda kalmıştır. Bu durum en az garanti kapsamı süresi bitene kadar gider.”