Kremin cilde uygunu makbul

Son yıllarda nemlendiricilerin önem kazanmasıyla birlikte krem satışlarında büyük artışlar yaşanıyor.

Bu ürünlere sahip olamayan kişilerde ise daha ucuz olan kremlerin faydalı olamayacağı gibi bir kanı hakim. Uzmanlar, bilinenin aksine bakım ürünlerinin etkili olabilmesi için mutlaka pahalı ve ünlü bir marka olması gerekmediğini belirtiyor. Kişilerin krem alırken dikkat etmesi gereken en önemli unsur ise cilt yapılarına uygun olan ürünleri tercih etmek.

Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi cildiye uzmanı Şerife Günel, krem satın alırken sadece fiyatına bakılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Günel, cilt bakımında bilinçli hareket etmenin son derece önemli olduğunu vurguluyor. Cildiye uzmanı Günel, “Maalesef insanlar aldıkları krem pahalı olduğunda o ürünün kendisine çok iyi geleceğini düşünüyor. Ama bu son derece yanlış bir düşünce. Çünkü önemli olan, ürünün çok pahalı olması ya da ünlü bir marka taşıması değil, kişinin cildine uygun olmasıdır.” diye konuşuyor. Şerife Günel’e göre, kişilerin öncelikle ciltlerini çok iyi tanıması gerekiyor. Bakıma başlamadan önce kapsamlı bir cilt analizi yaptırarak hangi ürün grubunun kullanılması gerektiğine karar verilmeli. Böylece yağ, nem ve elastikiyet oranı göz önünde bulundurularak cildin yağlı, kuru, normal, olgun ya da hassas olduğuna karar verilebiliyor. Çünkü cilt yaşı her zaman esas yaşımızla doğru orantılı olmayabiliyor. Özellikle hassas cildi olanların bu konuda daha da dikkatli davranması gerekiyor. Bu tür yapıya sahip olanların ürün almadan önce cilt analizi yaptırması büyük önem taşıyor. Yazın güneş ışınlarından korunmak için nemlendirici sürülmesi gerekiyor. Kış aylarında da soğuk havanın özellikle yüz bölgesinde oluşturduğu zarar, nemlendirici kremlerin uygulanmasını zorunlu kılıyor.

Kullanılan nemlendiricilerin ise kesinlikle göz çevresine sürülmemesi büyük önem taşıyor. Bunun sakıncalarını cildiye uzmanı Şerife Günel şöyle aktarıyor: “Yüze sürülen nemlendiriciler kesinlikle göz çevresine kullanılmamalı. Bu nedenle sürülen kremler yüze tatbik edilirken çok dikkatli olunmalı. Aksi halde nemlendiricilerin su tutma özelliği olduğu için gözaltında torbalanmalar oluşturabiliyor.”

Cilt bakımında ellerin çok fazla ihmal edildiğine dikkat çeken Günel, bunun yanlış olduğunu ifade ediyor. Cildiye uzmanı, yaşlılığın en fazla ellerden görülebildiğini bu nedenle sağlıklı ve genç bir görüntü için el bakımının önemli olduğunu kaydediyor. Bakılan bir cilt ile bakılmayan arasındaki farkın ilerleyen yaşlarda kendisini çok daha hissettirdiğinin unutulmaması gerekiyor.

Sağlıklı bir cilt için dikkat edilmesi gerekenler

Asla kalitesiz makyaj ürünleri kullanılmamalı. (Zamanla kozmetik aknesi oluşabiliyor.)

Sigara içilmemeli; çünkü bu cilde büyük zarar veriyor.

Aşırı güneş altında kalmak cildin zamanından çok önce yaşlanmasına sebep oluyor. Bu nedenle özellikle yazın öğle saatlerinde dışarıya çıkılırken nemlendirici kullanılmalı.

Makyaj çıkartılmadan yatılmamalı.

Cildin içeriden de nemlendirilmesi gerektiği için günde mutlaka 2 litre su içilmeli.