Kretschmer; Meslek liselerine haksızlık yapılıyor

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer, üniversite sınavında meslek liselerine haksızlık yapıldığını söyledi.

Öğrencilerin becerileri test edilerek bir yerlere gelmeleri gerekir. Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için yeterli çalışma yapılmadı.” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Marmara Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Türkiye’de mesleki eğitim-öğretim sistemleri’ konulu konferans dün İstanbul’da yapıldı. Konferansta bir konuşma yapan Kretschmer, YÖK ve üniversite giriş sınavını eleştirdi. Üniversitelerin bağımsız olması ve kendi personelini seçebilmesi gerektiğini belirten Büyükelçi, “Yüksek- öğretim kurumları şeffaf olmalı, kalite yönetimi kriterlerini uygulamalı. Ayrıca üniversitelerin sorumluluk ve hesap verebilirliği olmalıdır.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin AB ülkelerindeki okulları örnek almasını isteyen Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı, özellikle meslekî eğitim sisteminin gözden geçirilerek iyileştirilmesi üzerinde durdu.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme ise ortaöğretimden yükseköğretime geçişte büyük sorunlar yaşandığını anlattı. Eşme, üniversite sınavında öğrencilerin yüzde 68’inin açıkta kaldığını hatırlattı. Eşme, “Her 100 kişiden 10 kişiyi alıp, 90 kişiyi kapının önüne koymanın acısını çözmek zorundayız.’’ dedi. Türkiye’de meslekî eğitime ilginin giderek azalmakta olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eşme, Türkiye’deki meslek yüksekokullarının bir kısmının gelişmiş, bir kısmının gelişmekte olduğunu; ancak bir kısmının ise gelişmede sorunlar yaşadığını anlattı. Türkiye’deki meslek yüksekokullarının iş dünyası ile ilişkilerinin zayıf olduğunu ve iş dünyasının taleplerine uygun mezun yetiştiremediklerini vurgulayan Prof. Dr. Eşme, öğretim elemanı yetersizliğinin de diğer bir sorun olarak göze çarptığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci ise, meslekî eğitim ve öğretimin Türkiye için vazgeçilmesi mümkün olmayan bir çalışma olduğunu vurguladı. Birinci, 1920’lerde Türkiye’de mesleki teknik eğitim oranının genel eğitime göre yüzde 80’lerde olduğunu hatırlatarak, dünyada bu alanda oran gelişirken, Türkiye’de ise giderek daraldığını kaydetti.