‘Kritik günlerde üzerimize düşeni yapıyoruz’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hamas heyetinin Türkiye'de temaslarda bulunmasını 'Kritik günlerde üzerimize düşeni yapıyoruz' diyerek değerlendirdi.

Filistin’de bir seçim düzenlendiğini ve sonucunda Hamas’ın oyların çoğunluğunu aldığını hatırlatan Gül, ‘Bu günler önemli günler’ dedi. Hamas’ın seçilmesinin ardından önemli olanın doğru mesajların verilmesi gerektiğini kaydeden Gül, ”Doğru işler yapılması ve mesajlar verilmesi çok önemli. Barış süreci devam etmeli” dedi.

İşlerin ters gitmesi halinde bu durumun hem Filistin hem İsrail hem de global anlamda olumsuz sonuçlar doğüuracağını belirten Gül, şiddetin önüne geçilerek sorunların barış masasında görüşülmesinin önemine işaret etti . Filistin devletinin kendi toprakları üzerinde kurulması ve İsrail devleti ile iki bağımsız devlet olarak yan yana barış içinde yaşamasının önemli olduğu kaydeden Gül, ‘Realitenin gözden geçirilmesi faydalı” dedi.

Hamas’a isteklerin anlatılabilmesi ve gerekli mesajların iletilebilmesi için kendilerinden ricada bulunulduğunu vurgulayan Gül, ‘Kritik günlerde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz’ diye konuştu. Gül, basın mensuplarının ısrarlarına rağmen konuyla ilgili başka açıklamada bulunmadı.