Kriz Merkezi’nden çığ uyarısı

Erzurum Valiliği İl Kriz Merkezi Başkanlığı bu günden itibaren etkili olması beklenen kar yağışı nedeniyle çığ uyarısında bulundu.

İlçe kaymakamlıklarına, ilgili kurum ve kuruluşlara ve Palandöken Dağı’nda bulunan otellere yönelik yapılan açıklamada, 27.02.2006 tarihinden itibaren başlayacak yağışlar nedeniyle gerekli bütün tedbirlerin alınması, olabilecek çığ olaylarına ve diğer olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istenildi. Açıklamada Kriz Merkezi ile koordine içinde bulunulması kaydedildi.

Erzurum Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü Analiz Bürosu’ndan yapılan hava tahmin raporunda ise şöyle denildi: “Erzurum ve çevre illerimiz pazartesi gününden itibaren hafta sonuna kadar Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisinde kalacaktır. Yağışlar bölgemizde kar şeklinde olacaktır. Aralıklı yağacak kar yağışının Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri etkili olması beklenmektedir. Yağışlarla birlikte rüzgarında güneyli yönlerden orta kuvvette esmesi ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması beklenmektedir. Önümüzde bir hafta boyunca yağacak kar yağışı batılı yönlerden beklenen rüzgarla birlikte sıcaklıkların da mevsim normallerinin üzerinde olması çığ hadisesinin oluşmasını tetiklemektedir. Bu nedenle yetkililerin çığ hadisesine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.”