“Krizin yayılması açısından bir ayrışma yok”

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, sanayileşmiş ülkelerle gelişmiş ülkeler arasında, ekonomik krizin yayılması açısından bir ''ayrışma'' bulunmuyor.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Hindistan’daki ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ABD’de çıkan bir ekonomik krizin, gelişmekte olan ülkeleri etkilemeyeceği yolundaki hipotezin yanlış olduğunu söyledi.

Dominique Strauss-Kahn, nasıl mali sektör ile reel sektör arasında bir ayrışma yoksa sanayileşmiş ülkelerle yükselen piyasalar arasında da bir ayrışma olamayacağını kaydetti.

Strauss-Kahn, ABD’deki ekonomik yavaşlamanın ciddi olduğunu belirterek, bu yavaşlamanın bir süre daha devam edeceğine işaret etti.

Bazı ekonomistlerin hipotezine göre, ekonomiler artık birbirine bağlı olmaktan çıktı ve aralarında bir çeşit ayrılma (decoupling) oluştu.

Buna göre ABD’de bir sıkıntı yaşansa bile örneğin Çin’in, Hindistan’ın ve Rusya’nın büyümesi bundan fazla etkilenmeyecek ve bu ekonomilerdeki gelişme ABD’deki gerilemeyi dengeleyerek dünyada bir daralma yaşanmasının önüne geçecek.