KTSO Başkanı Gök: Dershanelerin kapatılması teşebbüs hürriyeti ile çelişiyor

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Gök, dershaneleri kapatma girişiminin Anayasa'nın teminatı altındaki teşebbüs hürriyeti ile çeliştiğini söyledi.

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Gök, dershaneleri kapatma girişiminin Anayasa’nın teminatı altındaki teşebbüs hürriyeti ile çeliştiğini söyledi.

İş dünyasının toplumun ihtiyaçlarına göre yatırım ve girişimlerini ayarlama hakkına sahip olduğunu ifade eden Gök, “Yapılan işin kanunlara aykırı olmadığı ve toplumun, ülkenin genel menfaatlerini zedelemediği sürece Anayasa teminatı altında olduğuna dikkat etmek gerekir.İş dünyası olarak ülkemize ciddi zarar vereceği endişesini taşıyoruz. Hükümet bu görüşleri dikkate alarak hatada ısrar etmemelidir.” dedi.

Kırıkkale’de 11dershane bulunduğunu açıklayan Gök, “Bu dershanelerde 120 öğretmen, 50 personel çalışmakta ve ortalama 7 bin ila 7 bin 500 öğrenci eğitim görmektedir. Türkiye genelinde ortalama yıllık ücreti bin 500-2 bin lira olan dershaneleri kaldırıp fiyat aralığı 10 bin ile 20 bin lira arasında değişen özel okulları alternatif olarak sunmanın ekonomik bir yanı yoktur. ” diye konuştu.
Sözlerine TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun basındaki açıklamasına da vurgu yapan Gök, “Anayasamızın 48. maddesine göre herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir. Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik hukuk devleti ilkesinin altını dolduran hürriyetlerden biri olan teşebbüs hürriyetinin Meclis marifeti ile de olsa gasp edilmesi, kısıtlanması kabul edilemez. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatmak üzere hazırladığı kanun taslağı, Anayasa’nın 48. maddesi ile devletin temel amaç ve görevlerini tanımlayan 5. maddesine aykırıdır. Kanunlar Anayasa’ya aykırılık teşkil edemeyeceğine göre MEB’in gece yarısı girişimini TBMM onaylarsa, hukuk devleti ilkesi ağır yara alacaktır. Hal böyle iken iş dünyasındaki derin sessizliği izah etmek zor olacaktır.” şeklinde konuştu.

Mevcut eğitim sisteminde özel ders ihtiyacını karşılayan özel dershaneler ile okulların işlevleri farklı olduğunun altını çizen Gök, şöyle konuşmasına devam etti: “Özel ders ihtiyacı alınacak önlemlerle azaltılabilir, ancak ortadan kalkmaz. Dünyadaki örnekler ve uygulamalar da bu yöndedir. Unutmayalım ki, dershaneler ihtiyaçtan doğmuştur ve bu ihtiyaç devam etmektedir. Dershanelerin rant odağı gibi gösterilmesine de anlam veremiyoruz. Bu müesseselerin özel okullara gidemeyen, özel ders alamayan orta ve dar gelirlilerin elindeki tek alternatif.”