Küba’da 2 istenmeyen gazeteci

Küba'da görev yapan, biri Amerikalı, diğeri Meksikalı iki gazeteci, "persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan edilerek, akreditasyonları iptal edildi.

2002’den beri Küba’nın başkenti Havana’da görev yapan Chicago Tribune muhabiri Gary Marx, Kübalı yetkililerin kendisine akreditasyonunun yenilenmeyeceğini, Küba’da “yeterince kaldığını” ve makalelerinin “çok olumsuz” olduğunu bildirdiklerini anlattı.

Havana’da görev yapan ender Amerikalı gazetecilerden Gary Marx, bu suçlamalarla ilgili kendisine bir örnek bile verilmediğini de söyledi.

Meksika gazetesi El Universal’ın muhabiri de Amerikalı gazeteciyle aynı kaderi paylaştı. Gazetenin internetteki sitesinden yapılan açıklamada, Havana temsilcisi Cesar Gonzalez Calero’nun akreditasyonunun geri alındığı duyuruldu.
Gazetenin genel müdür yardımcısı Roberto Rock da Küba hükümetine, Meksika’daki Büyükelçiliği aracılığıyla resmi şikayette bulunacaklarını söyledi.

Kübalı yetkililerin, El Universal muhabirinden 28 Şubattan itibaren artık yazmamasını istedikleri, Amerikalı gazeteciden de 90 gün içinde ülkeden ayrılmasını istedikleri, Marx’ın ise yetkililerden, çocuklarının okulları kapanana kadar Küba’da kalma talebinde bulunduğu, talebin kabul edildiği belirtiliyor.