Küçük Doğukan aşı kurbanı

Zonguldak'da 7 yaşındaki Doğukan Dilbaz, 9 aylık iken vurulan kızamık aşısından sonra kızamık virüsünün beyne ulaşmasıyla oluşan ölümcül SSPE hastalığına yakalandı.

Çocuklarının durumuyla perişan olan Dilbaz ailesi, Sağlık Bakanlığı hakkında dava açması için avukata vekaletname verdi.

Zonguldak’ın Kozlu beldesinde yaşayan Aygül-Nezir Dilbaz çiftinin 7 yaşındaki oğulları Doğukan, geçen yıl geçirdiği kızamık hastalığı nedeniyle vurulan aşıdan bir süre sonra aniden başlayan kusma ve ellerinde kasılmalar nedeniyle özel bir doktora götürülerek muayene ettirildi. Yapılan tedavide birşeye rastlanılmayınca Doğukan, Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi. Burada belinden sıvı alınıp incelendiğinde, kızamık virüsünün beyne ulaşmasıyla oluşan SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) teşhisi kondu. Dilbaz ailesinin iddiasına göre, doktorlar, 9 aylık iken vurulan kızamık aşısından sonra beyne yerleşen virüs nedeniyle Doğukan, SSPE hastalığına yakalandı. Birkaç hafta sonra unutkanlık ve hafıza kaybı başlayan Doğukan, ne konuşabiliyor, ne duyabiliyor ne de emsalleri gibi gezip koşabiliyor. Acılı anne ise sorumluların cezalandırılacağını ifade ederek, “Çocuğum 6 yaşına kadar sapasağlamdı, hiçbir şeyi yoktu. Biz de anlayamadık hastalığını. Çocuğumun iyileşmesi için sonuna kadar mücadele edeceğim” diye konuştu.

BU YIL OKULA BAŞLAYACAKTI

Küçük Doğukan’ın iyileşmesi için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten acılı anne, “Ben nerde olursa olsun sonuna kadar uğraşacağım. Çocuğumun tedavisi için sonuna kadar mücadele edeceğim. Doktorlar düzelmez, bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok diyorlar. 6 yaşına kadar hiçbir tepki göstermedi. Ama bize dediler ki kızamık aşısı bayat olduğundan birikmiş enfeksiyonlar ve sinir sistemini iflas ettirmiş. Bir anda iflas ettirmiyor, bu hastalık kusmayla falan başlıyor. Hastalığı bilmediğimiz için anlayamadık çocuğumuzun hastalığını.” diye konuştu.

Bu aşının 2000 doğumlu çocukları vurduğunu dile getiren anne Dilbaz, “Çocuğum normaldi yani okula başlayacaktı bu yıl. 2000 yılında aşıları tek toz yapmışlar. Tek doz da sağlık vereceğine mikrop dağıtmış. Bazı çocuklara dokunmamış. Vücudu dirençli olan çocuklara hiçbir şey olmamış. Ama bizim çocuğumuz zayıf olduğu için beynini yakalamış. Bünyesi hassas olan çocukları daha çabuk yakalıyormuş.” diye gözyaşı döktü.

2001 yılında Ankara Dikmen’de oturdukları sırada oğlu Doğukan’a 9 aylık iken sağlık ocağında kızamık aşısı yaptırdığını belirten 30 yaşındaki Aygül Dilbaz, “6 yaşına kadar oğlumda hiçbir şey yoktu. Geçen yıl Kurban Bayramı’ndan önce kızamık hastası olduğu için iğne vurdurduk. Kurban Bayramı’ndan sonra bir akşam kustu, ertesi sabah kahvaltıda ise eli kasıldı ve elindeki içi çay dolu bardak masaya döküldü. Hemen özel bir muayehaneye götürerek doktora tedavi ettirdik. Bir şey anlaşılmayınca Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada yattığımız bir ay süresince oğlum tedavi gördü. Belinden alınan su numunesinden çıkan sonuca göre doktorlar oğlumun SSPE hastası olduğunu söylediler. 9 aylık iken vurdurduğumuz iğneden sonra beyne yerleşen virüsten SSPE olmuş. Doktorlar kızamık aşısının bayat olduğunu söylediler. O an dünyalar başıma yıkıldı. Şu anda duymuyor, adeta bitkisel hayatta yaşıyor. Benim ne gecem ne de gündüzüm belli. Bu aşı niye araştırılmadan yapıldı ki. Eşim, Sağlık Bakanlığı hakkında dava açması için avukata vekaletname verdi. Sorumlular suçlarını çeksinler” dedi.

Gözüyaşlı anne, “Hastalığın böyle olduğunu bilseydim bekletmezdim. Bu aşıyı yaptırmasaydım diye kendimi suçluyorum. Şu sıralar sıvı yemekler vererek besliyorum. Oğlumun emsalleri okula giderken, gezerken üzülüyorum. Her gece ağlıyorum, birkaç kez intihara bile kalkıştım. Oğlum gözümün önünde eriyor” diye konuştu.

Ankara’da bir firmada elektrikçi olarak çalışan 30 yaşındaki Nezir Dilbaz ise, çocuğunun SSPE hastalığına yakalanmasından sonra Sağlık Bakanlığı’na maddi ve manevi tazminat davası açması için avukata vekaletname verdiğini söylerken, anne Aygül Dilbaz da, “Suçlu olan onlar. Avukata vekalet verdik, suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.