Küçük jokey aranıyor

Türkiye Jokey Kulübü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi'ne alınacak adayların 6 Kasım'da başlayan seçmelerinde küçük adaylar yarıştı.

Efsanevi jokeyler Ekrem Kurt ve Halis Karataş gibi olma hayaliyle yanan çocukların önündeki en büyük engel boy ve kiloları. 14- 16 yaş arası adayların 1.30- 1.50 boyları arasında ve 35- 45 kg arasında olmaları gerekiyor.

Kabul edilen adaylar iki yıl sürecek zorlu bir eğitimden geçiyor. Ardından 100 yarışı kazanmaları halinde profesyonel jokey olma hakkı elde ediyor. Bu durumda günlük 15 bin YTL kazanma şansları bulunuyor. İşin ucunda bu kadar büyük paranın bulunması ailelerin de çocuklarını jokeyliğe yönlendirmesinde büyük etken. Ancak çocukların eğitim süresince boyları ve kiloları ölçülerin dışına çıkarsa jokey olma şanslarını yitiriyorlar. Jokey adayı seçmeleri İstanbul’un dışında Adana, Ankara, Bursa, Elazığ, İzmir ve Şanlıurfa Hipodromları’nda yapılıyor.

Binicilik Öğretmeni Mehmet Emin Özdekli ile Ayku Arıcı’nın eğitim verdiği 38 kişilik ikinci sınıf öğrencilerinin çoğunun babası altılı ganyan tutkunu ya da at sahibi çıktı.

AİLE BOYU GANYANCI

Eğitmen Öğretmen Özdekli, geçtiğimiz yıl zorlu bir eğitimin ardından 30 kişilik sınıftan sadece 4 tane jokeyin çıktığını vurguluyor. Diğerleri seyis ya da jokey eğitmeni oluyor. 16 yaşındaki jokey adayı Barış Başkonak, ‘Babam sürekli altılı ganyan oynardı. Ben de televizyondan izlerdim. Ailemin desteği ile Apranti Merkezi’nde eğitim almaya başladım. Amacım iyi bir jokey olabilmek’ diye özetliyor dileğini. Samet Erkuş (17) ise amcasının at sahibi olması nedeniyle atlara olan sevgisinin ufak yaşlardan beri başladığını söylüyor.

İngilizce eğitimi de var

Apranti Merkezi’nde çocuklara binicilik eğitimi yanında tarih, matematik, İngilizce dersleri de veriliyor. Küçük yaşta büyük paralar kazanmaları ihtimaline karşı psikolojilerinin bozulmaması için destek de sağlanıyor. Rehber öğretmen Sevda Akpınar, ‘Bu öğrenciler gelecek vaat ediyor. Çok sayıda ünlü jokey yetiştirdik. Ancak eğitimleri çok zorlu’ dedi.