‘Küçük Obama’nın yeri değişecek

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir parka dikilen ABD Başkanı Barack Obama'nın çocukluk hali heykelinin yeri değiştirilecek.

Belediye yetkililerinden Cucu Ahmet Kurnia, ülkede sıkıntı yaratan heykelin, tartışmalara son vermek için en kısa zamanda, muhtemelen ABD Başkanının Martta ülkeye yapacağı ziyaretten önce, Menteng parkından Obama’nın öğrenim gördüğü okula taşınacağını belirtti.

Annesi bir Endonezyalı ile evlenince 6-10 yaşları arasında bu ülkede yaşayan ABD Başkanının bu ülke için “hiçbir şey yapmadığını” savunanlar, Aralık ayında şatafatlı bir törenle parka dikilen, neredeyse 10 yaşında bir çocuk ebadında, üzerinde şort ve tişört bulunan Obama heykeline itiraz etmişti.

Facebook’ta 55 bin kişi, “dünyadaki bu ilk Obama heykelinin” kaldırılarak yerine milli bir şahsiyetin heykelinin dikilmesini istemişti.

Bronz heykelin 10 bin doları aşan maliyeti, 8 Endonezyalı iş adamı, bir televizyon kanalı ve yoksullara yardım eden bir vakıf tarafından karşılanmış, heykel fikri, kar amacı gütmeyen Obama’nın Dostları Vakfı tarafından ortaya atılmıştı.