Küçük vali 25 kez ameliyat masasına yattı 3 böbrek 1 karaciğer nakli oldu

Antalya'da temsili olarak vali makamına oturan İbrahim Berk Yeriş, 14 yaşına kadarki hayatında 25 kez ameliyat masasına yattı.

Antalya’da temsili olarak vali makamına oturan İbrahim Berk Yeriş, 14 yaşına kadarki hayatında 25 kez ameliyat masasına yattı. Yeriş, 3 defa böbrek, bir kez de karaciğer nakli oldu.
Atatürk’ün Türk ve dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta kutlanıyor. Bayram nedeniyle çocuklar temsili olarak devlet büyüklerinin makamına oturuyor. Antalya Valisi’nin makamına ise Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi İbrahim Berk Yeriş oturdu. Yeriş’e annesi Sebahat, babası Şafak ve ağabeyi Çağrı’nın yanı sıra öğretmeni, Antalya Bölge Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi çalışanları ile İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay eşlik etti.
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ın kapıda karşıladığı 14 yaşındaki İbrahim Berk Yeriş, organ naklinde sembol isimlerden birisi olarak tanınıyor. Küçük yaşına rağmen 25 defa ameliyat masasına yatan Yeriş’e 6 aylık bir bebekken böbrek rahatsızlığı teşhisi kondu. İlk ameliyatını 1,5 yaşında olan Berk Yeriş’in böbrekleri 6 yaşında iflas etti. Yeriş’e ilk böbreği babası bağışladı. Bir süre sonra vücudu babasından alınan organı reddetti. Bunun üzerine Berk Yeriş’e 8 yaşındayken kadavradan alınan böbrek ve karaciğer nakledildi. Berk Yeriş geçirdiği bu operasyonla tıp literatürüne girdi. 5 yıl boyunca trafik kazasında hayatını kaybeden 6 yaşındaki Berkant Ünsel’in organlarıyla yaşama tutunan Berk Yeriş’in böbreği bir kez daha iflas etti. Berk Yeriş’e son olarak 8 ay önce annesinden alınan böbrek nakledildi.
Hayatının büyük kısmı hastanelerde ve ameliyat masasında geçen Berk Yeriş, verdiği mesajla toplumu organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti. Kendisini ‘organ nakliyle hayata tutunmuş çocuklardan birisi’ olarak tanıtan ve “Lütfen organlarınızı bağışlayın. Ölünce çürüyeceğine benim gibi çocukların hayatını kurtarın.” diye seslenen Berk Yeriş, Türkiye’de binlerce çocuk ve yetişkinin organ beklediğini söyledi. Yeriş şunları söyledi:
    “Nakilden önce su içemezdim, oyun oynayamazdım. Sadece izlerdim. Şimdi bol bol su içip, arkadaşlarımla ve ailemle oyun oynuyorum. Çocukluğum ve hayatım hastanede geçti. Bu yüzden hep benden büyük insanlarla arkadaş oldum. Doktor ağabeyler, hemşire ablalar benim arkadaşım oldu. Bu sürede her zaman Allah’ıma şükredip, hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadım. Annemden, babamdan, ağabeyimden sürekli destek aldım. Ben nakil yönünden çok şanslı bir çocuğum. Çünkü nakle ‘evet’ diyen bir ailenin yakınlarının organı takıldı. Biliyorum ki hala benim gibi koşmak, oynamak, ailesiyle vakit geçirmek isteyen bir sürü çocuk var. Buradan herkese seslenmek istiyorum, lütfen onlara da yardım edelim. Organlarımızı bağışlayalım. Benim gibi bir sürü çocuk kurtulsun. Organlarınız çürüyeceğine benim gibi bir sürü çocuğa hayat versin.”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ve İl Sağlık Müdürü’nü telefonla arayan Berk Yeriş, bilgi aldıktan sonra Antalya’da yapılmasını isteği konularla ilgili talimat verdi. Yeriş, İl Sağlık Müdürü’nden Antalya’da organ bağışının artırılmasını ve organ nakline yönelik çalışmalara ağırlık verilmesini istedi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Yeriş, ileride hangi mesleği seçmek istediği sorusuna şu karşılığı verdi: “Uçak mühendisi olmak istiyorum. Çocukluğum hastanede geçtiği için ‘doktor ol’ diyenler var. Artık hastane görmek istemiyorum. Bu yüzden uçak mühendisi olmak istiyorum.”
Okulunda başarılı bir öğrenci olan İbrahim Berk Yeriş son geçirdiği ameliyat nedeniyle derslerine evinden devam ediyor. Berk Yeriş’e, eğitiminden geri kalmaması için, öğretmenleri evde ders veriyor.