Küçüker: Üniversiteler ihtiyaçtan fazla optisyen mezun ediyor

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Küçüker, üniversitelerin ihtiyaçtan fazla optisyen mezun ettiğini söyledi.

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Küçüker, üniversitelerin ihtiyaçtan fazla optisyen mezun ettiğini söyledi. Küçüker, üniversitelerin her sene bin 700’ün üzerinde optisyen mezun vereceğini kaydederek, “Mezun olanların kamuda, üniversitelerde, cam ve çerçeve fabrikalarında çalışma iş bulma şansı yoktur.” dedi.

Optisyenlik programı ve eğitiminin ilk olarak 1992 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde başlatıldığını hatırlatan Taylan Küçüker, “Geldiğimiz süreçte 2013 yılı itibariyle, Optisyenlik program 31 Üniversitede açıldı. Bu sayı mesleğimizi tehdit eder bir duruma geldi.” şeklinde konuştu.

Küçüker,Türkiye’de beşbin 200 faal optisyenlik müessesinin bulunduğundan bahsederek, şöyle devam etti: “Kamuda istihdam olanağı bulunmadığı için tek faaliyet gösterecekleri alan perakende optisyenlik müesseseleridir. Yüksek Öğretim Kurulu’nu uyarıyoruz. Hocası eğitim kadrosu, laboratuarı, hatta ders kitabı olmayan plansız programları işsiz optisyenler istemiyoruz. Optisyenlik programlarında yeterli hoca ve eğitimci yoktur. Bütün okulların aynı müfredatı takip ettiği bir ders kitabı dahi mevcut değildir. Bu eksiklikler eğitim kalitesini de düşürmektedir. Bu gidişat mesleğimize olan güven saygı ve itibarını da azaltmaktadır. Bizler sağlıkçıyız. Bu politikalar sağlık hizmeti sunumu kalitesini de düşürecektir.”

Türkiye’de pek çok alanda olduğu gibi, gözlükçülük alanında da insan gücü planlaması yapılmadan üniversite mezunu işsizler ordusu oluşturulduğunu savunan Küçüker, “Geçtiğimiz 21 yıl içinde, optisyenlik programı sayısı ihtiyacın çok üzerinde 31 sayısına ulaşmıştır. Bu sene optisyenlik programlarına kayıt yaptıran öğrenci sayısı bin 700’dür. Gözlükçü başına düşen nüfus sürekli düşmektedir. Bu politika her sene hizmet sunumu verilecek vatandaş sayısı azalacağı içinde, optisyenlik müesseselerinin sonunu getirecektir.” görüşünü savundu.

Taylan Küçüker, meslektaşlarının insan gücü planlaması açısından, varolan programlarımdaki eğitim kalitesinin yükseltilmesini, kontenjanlarının sınırlandırılmasını ve mutlaka kamuda, cam, çerçeve fabrikalarında istihdam imkanının sağlanmasını istedi.