Küçüklerden büyüklere fiş dersi

Vergi bilincinin geliştirilmesi amacıyla öğrencilere mektup gönderilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, daha önce Konya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın başlattığı uygulamayı genişletecek.

Mektupta devletin köprü, okul, oyun bahçeleri yaptığını; yaşlılara, kimsesizlere ve fakirlere baktığı anlatılarak, devletin gelirinin olmaması halinde maaş ödeyemeyeceği dile getirildi. O zaman da çalışanların aile ve çocuklarının isteklerini yerine getiremeyeceğine dikkat çekilen mektupta öğrencilerden, alışverişlerde fiş almaları için büyükleri uyarmaları istendi.

“Sevgili çocuklar” diye başlayan mektupta, devletin bütün görevlerini yerine getirmesi için vergi toplamasına ihtiyacı olduğu vurgulanarak, verginin devletin tek geliri olduğu ifade edildi. Vergiyi; “Herkesin kazancına uygun bir parayı Devletimize vermesine vergi denir” diye tanımlandığı mektupta, “Vergi vermek her Türkün vatandaşlık borcudur. Böylece herkes ödedikleri vergiler vasıtasıyla güzel ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmuş olur. Vergisini ödemeyenler ise, siz çocuklarımıza daha iyi ve daha güzel bir ülke bırakmak için çaba göstermemiş olurlar” denildi.

Verginin önemi anlatıldı
Devletin vergiyi gelirlerden olduğu kadar vatandaşların harcamalarından da aldığının anlatıldığı mektupta alınan malların, anne ve babaların yaptığı alışverişlerin karşılığında alınan satış fişleri ve faturaların vergi ödenmesini sağladığı anlatıldı. Bu nedenle para harcanan hemen her yerde öğrencilerin, anne ve babaların satış fişi veya fatura almamalarının devlete vergi ödenmemesi anlamına geleceği vurgulanarak, yeteri kadar vergi toplanamaması halinde devletin de görevlerini yerine getiremeyeceğinden bahsedildi. Ödenmeyen vergiler ile harcamalarda alınmayan satış fişleri veya faturaların ülkenin gelişmesini ve büyümesini önleyeceğinin kaydedildiği mektupta, “Bu nedenle, harcamalarında satış fişi veya fatura almayan büyüklerinizi uyarmak sizlerin de görevidir. Ülkemizin daha güzel bir geleceğe sahip olması için sizlerin katkılarını bekliyoruz” mesajı verildi.