Kuduz hastalığı için aşı kampanyası başlatılıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuduz hastalığının kontrolü çalışmaları kapsamında aşı kampanyası başlatıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuduz hastalığının kontrolü çalışmaları kapsamında aşı kampanyası başlatıyor. Avrupa Birliği (AB) destekli proje bu yıl sonunda başlayacak ve üç yıl devam edecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, insan sağlığının korunması, gıda güvenirliği ve sürdürülebilir gıda güvenirliğinin temini amacıyla hayvan sağlığı ve refahının sağlanmasına yönelik çalışmalara büyük önem veriyor. Bu kapsamda ihbarı zorunlu hayvan hastalıkları yeniden belirlendi. 34 adet kara hayvanı hastalığı ile 17 adet su hayvanı hastalığı, ihbarı zorunlu hastalıklar listesine alındı.

Kuduz hastalığının kontrol altına alınması amacıyla ise AB destekli olarak uygulanacak ‘Kuduz Hastalığına Karşı Ağızdan Aşılama Projesi’ saha çalışmaları 2013 yılı sonunda başlatılacak. Proje kapsamında yılda bir kez olmak üzere 3 yıl süreyle yaban hayatına karşı, 105 bin kilometrekare ormanlık ve kırsal alanda havadan aşılama çalışması yapılacak. Proje gereği yaban hayatının aşılanmasında kullanılacak aşılı yemler Avrupa Birliği’nden temin edilecek.

Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014 yılında iki yıl sürecek AB destekli ‘Veteriner Hizmetleri Strateji Belgesinin Hazırlanması Projesi’ yürütecek. Proje ile beşer yıllık üç dönem halinde Türkiye’nin 15 yıllık veteriner hizmetleri strateji belgesi hazırlanacak. Proje gereği hayvan hastalıkları, hayvanların kimliklendirilmesi ve hareketlerinin kontrolü ve hayvan refahı alanında Türkiye’nin ihtiyaçları ve yapılması gerekenler belirlenecek. Proje strateji belgesinin hazırlanmasının yanı sıra veteriner hekimlerin eğitimi, halkın bilgilendirilmesi için iletişim kampanyalarının düzenlenmesi gibi konuları da içeriyor.