Kül mağduru kadınlar gözyaşlarıyla

İzlanda'daki yanardağ patlamasının yol açtığı kül bulutu sebebiyle kara yolunu kullanarak zor şartlar altında Türkiye'ye dönen Türk Anneler Derneği Bursa Şubesi Üyesi 35 kadın, Bursa'da gözyaşları ile karşılandı.

Bursalı kadınlar, Avrupa ülkelerine düzenledikleri gezinin ardından, İzlanda’daki yanardağdan çıkan kül bulutunun Avrupa semalarını kaplaması sonucu uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle Türkiye’ye dönemedi. Türk Anneler Derneği üyeleri 7 bin 500 euroya bir otobüs kiralayıp kara yolu ile yurda dönmeye çalıştı. Yaklaşık 15 bin TL para harcayarak uçak yerine otobüse razı olan kadınlar çileye dönüşecek yolculuklarına başladı. Vize süreleri dolduğu için Macaristan-Romanya sınırında kalan annelerin geçişine izin verilmedi. 5 gün boyunca sınır kapılarında büyük sıkıntılar çeken annelere Türk büyükelçiliklerin devreye girmesiyle geçici vize alındı. Ardından Bulgaristan’a doğru yola çıkan anneler, sabah 04.30 sıralarında Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yaptı.

Yollarına devam eden kadınlar, sağanak yağmur altında Bursa’ya ulaştı. Oldukça yorgun oldukları gözlenen kadınların karşılanması sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Kentte aileleri tarafından karşılanan kadınlardan bazıları sevinç gözyaşı döktü. Yorgun oldukları için konuşmak istemediklerini belirten bayanlar, herkese teşekkür ederek, özel araçlarıyla evlerine dağıldı.

Türk Anneler Derneği Bursa Şube Başkanı Hale Tanca Sivrioğlu, çok büyük zorluklar yaşadıklarını söyledi. Çok bitkin durumda olduklarını belirten Sivrioğlu, yaşadıklarını şöyle anlattı: “5 gün boyunca otobüste kaldık. Hem Romanya’daki süreç hem de Macaristan’daki süreç çok zorlu geçti. Bekletilmemize hiçbir sebep gösterilmedi. Doğal ihtiyaçlarımızı bile karşılayamadık. Dişlerimizi dahi fırçalayamadık. Çok yorgunuz, bitkiniz. Ama vatanımıza kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Özellikle sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizi yayınladınız, sesimizi duyurdunuz. Sizlerin de ne kadar zor şartlarda görev yaptığınızı anladık. Bursa Vali’mize, bakanlarımıza, konsolosluğumuza çok teşekkür ediyorum. Bizlere çok yardımcı oldular. 5 günde kurtulduk bu azaptan.”