Kuleturka’yi reddedildi

Bu öneriye Istanbul Büyüksehir Belediye’si tarafindan projenin kat karsiligi modeli olmadigi seklinde yanitlandigini kaydeden Aygün “Adina ister Gayrimenkul Yatirim Ortakligi deyin, ister kat karsiligi deyin, ister binalari burgu yapin, ister düzlestirin. Bunun adi açiktan açiga yabanciya rant agaci dikmektir” seklinde konustu.

Dubai Towers burgu kulelerinin Istanbul’a yabanci sermaye çekmek için yapilacaginin açiklandiginin altini çizen Aygün, “Yüzde 20 belediyeye yüzde 80 yabanciya rant saglayan bir model ile degil 45 milyar dolar, 145 milyar dolar bile gelir. Benim üzüldügüm odur ki, Istanbul’un sembollerinden biri olan Kiz kulesi’nin yanina ibret-i alem için iki de kaz kulesi dikilecek. Bu kuleler bu sartlarda Istanbul’un övüncü degil, utanci olur” diyerek söyle devam etti: “Istanbul’un vitrine çikarilacagini söylüyorlar. Eski belediye baskanlari bunu neden yapamadilar? Istanbul’u yolunacak kaza çevirdiniz mi elbette vitrine de çikarsiniz, gögede. Bu proje bal gibi kat karsiligi projedir. Balli istir. Modeli dikilecek kuleler gibi sözcükleri evirip çevirmesinler. Ben Ticaret Odasi Baskaniyim. Isin ne oldugunu bilirim. Ortada proje yok, mimar yok, paranin ucu bile gösterilmemis, detaylari ortaya konmamis, ihale bile yapilmamis, anlasmanin ayrintilari sir gibi saklaniyor. Neymis? Istanbul’a Iki tane burgu yapilacakmis. Nerede 5 milyar dolarlik yatirim? Bu binalar tutsa tutsa 500 milyon dolar tutar. Geri kalan 4.5 milyar dolarla ne yapilacak? Bu, bilgisayar oyunundan baska bir sey degil. Baskalari neden çagrilmiyor? Türklerden neden teklif alinmiyor? Avrupa Birligi diyorlar, Türkiye müzakere sürecine basladi diye Dubaililer geliyor diyorlar. Dubaililer gitsinler ayni projeyi Paris’e Münih’e teklif etsinler bakalim, ne cevap alacaklar?”

Aygün, Istanbul’a ‘Dubai Prensi’ ile degil, ‘Türkiye prensibi’ ile yaklasilmasi gerektigini belirterek, kule yapmak için Dubai prenslerine ihtiyaç olmadigini Türkiye’de “kuleturka” yapacak binlerce girisimcinin hazir bekledigini dile getirdi. Yabanci sermayenin bes kurus getirmeden Türkiye’de böyle bir modelle is yapmasina karsi olduklarini ifade eden Aygün, projenin yüzde 49’unun halka açilacagini, bu sayede projenin finansmaninin rahatlikla halktan saglanacagini, Dubai prenslerinin de Türkiye’den elde ettikleri rantlari toplayarak ülkelerine götüreceklerine dikkat çekti.