Küller ‘şirket-pilot’ ilişkilerini bozdu

Avrupa'da günlerdir devam eden uçuş yasağının önceki gün kaldırılması beraberinde birçok tartışmayı getirdi.

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği (IATA), sert açıklamalar yaparak politikacıları yavaş hareket etmekle suçlarken, pilotlar havayolu şirketlerinin ticari kaygıları yüzünden aceleci davrandığını söylüyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Kokpit Cemiyeti (ECA) Başkanı Philip von Schöppenthau, günler süren uçuş yasaklarının havayolu şirketlerinde ticari kaygılar oluşturduğunu bu yüzden pilotlara aşırı baskı uyguladıklarını söyledi.

“Bugüne kadar havayolu firmalarının ticari kaygılar yüzünden pilotlara aşırı baskı uyguladıklarını hatta daha önce uçmadıkları rotalarda uçmalarını istediklerini gördük. Karşı çıkanlar rütbe düşürülmesiyle yada işten çıkarılmayla tehdit edildiler. Bugün de havayolu şirketlerinin üzerinde büyük bir baskı var.” diyen Philip von Schöppenthau İzlanda’daki volkan patlamasının havayolu sektöründe pilotlarla firmaları karşı karşıya getirdiğini ifade etti.

“Pilotlar İzlanda’daki volkanik patlamanın etkileriyle ilgili yeterli bilgi sahibi değiller. Kül bulutlarının uçaklar üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu henüz tam olarak bilinmiyor.” diyen Philip von Schöppenthau Volkanik patlama gibi durumlar için güvenli bir prosedürün hazırlanmasının elzem olduğunu savundu.

Avrupa’nın bazı ülkelerinde pilotlar uçuş güvenliğinin sağlanabilmesi için yeni standartların belirlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Norveç’te Pilotlar Birliği, ekonomik kaygılar yüzünden uçuş güvenliğinin ikinci plana atıldığını ifade ederek havayolu firmalarını kınamıştı.