Kültür Bakanı “o et lokantasından” iğreniyor

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas katliamının yaşandığı Madımak Oteli’nin altında et lokantası açılmasına sert tepki gösterdi.

Günay, “Madımak Oteli’nin altındaki et lokantası beni iğrendiriyor” dedi.

Günay, TBMM Genel Kurulu’nda Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçeleri üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz’ün, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde 37 kişinin öldüğü Madımak Otelinin müze yapılması konusunda bir çalışma olup olmadığına ilişkin sorusuna Günay, şu karşılığı verdi:

“Sivas Madımak’ta tarihimizin yüzünü karartan, utanç olaylarından biri yaşandı. DYP-SHP iktidardaydı. Devletin gözünün önünde, askerin, savcının gözünün önünde, Anadolu’nun ortasında insanlarımız ölüme, vahşete terk edildiler. Orada, aynı yerde bir lokanta yapılmış olması beni iğrendiriyor. Bu, mutlaka bir biçimde hafızalarımıza kazınması gereken, o dönemde devleti yöneten sorumlularıyla birlikte hafızamıza nakşedilmesi gereken bir olaydır. Onunla ilgili gereken dikkati göstereceğim.”

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik’in, Kürtçenin geliştirilmesi için çalışma yapılıp yapılmayacağına yönelik sorusunu yanıtlarken de Günay, Türkiye’deki bütün zenginlikleri koruyacaklarını söyledi. Günay, “Türkçeyi, Kürtçeyi, bütün zenginlikleri… Anadolu’dan gelen bütün güzellikleri bağrına basmak, Türkiye Cumhuriyetinin gücüne, büyüklüğüne, kendisine olan güvenine yakışan bir davranıştır. Türkiye’de var olan, toprağımızdaki bir tek çiçeği soldurmayacağız” diye konuştu. Günay’ın bu sözleri, DTP grubu tarafından alkışlarla karşılandı.