Kültürler Azerbaycan’da buluştu

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Haydar Aliyev Vakfı ve Azerbaycan'da eğitim alanında faaliyet gösteren Çağ Öğretim İşletmeleri'nin ortak girişimiyle farklı kültürler buluştu.

“Farklı Kültürlerin Kavuştuğu Azerbaycan” adını taşıyan fuarın açılışına Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Karayev, Eğitim Bakanı Misir Merdanov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Turan Moralı, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in kızları ve çok sayıda ülkenin büyükelçileri ve yabancı misyon şefleri katıldı.

Öte yandan fuara katılan büyükelçiler ülkelerine ait standlardaki öğrencilerle yakından ilgilenerek onlarla fotoğraf çektirdi.

Fuarın açılışı öncesinde düzenlenen görkemli törende bir konuşma yapan Azeri bakanlar, dünyayı çatışmaların sardığı günümüzde kültürlerin yakınlaşmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Azerbaycan Eğitim Bakanı Merdanov, “Bu gün kültürlerarası diyalog ve sevgiye çok ihtiyaç var. Çünkü, dünyayı sevgi kurtaracak” dedi.

Törende Azerbaycan Türk kolejleri öğrencileri, fuarda kültürlerini sergiledikleri 27 ülkeden getirilmiş toprağı bir küre içine dökerek içine barışın sembolü zeytin fidanı dikti. Öğrencilerin bu sembolik gösterisi salondaki seyirciler tarafından büyük beğeni topladı. Davetliler barışı simgeleyen bu girşimi büyük alkışla desteklediler.