Kültürpark rezaleti!

Bursa Orman Mühendisleri Odası, Kültürpark'ta 19 ağacın kesildiğini tespit etti.

ıÜüBursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’taki düzenleme çalışmalarında toplam 19 ağacın kesildiğini belirlediklerini söyleyen Orman Mühendisleri Odası (OMO) Bursa Şube Başkanı İmdat Demir, ağaç kesimini sert dille eleştirdi.

Bugün oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Kültürpark’taki çalışmaları denetleyen Oda Başkanı İmdat Demir, Kültürpark’taki çalışmaları zamanlama açısından yanlış bulduklarını dile getirdi. Demir, “Mevcut yeşil dokuyu korumak kaydıyla iç düzenleme çalışmaları ve tesislerin modernize edilmesiyle parkın kente yakışır hale geleceğini umut ediyorduk. Fakat; park içindeki yolları genişletmek ve yeni tesisler açmak adına yaşları 30-60 arasında değişen çok sayıda ağacın sorumsuzca kesildiğini tespit ettik. Yaptığımız çalışmalarda ağaç kesimi yetmiyormuş gibi parkın yeşil dokusuna müdahele edilmiştir.

Aralardan ağaç kesmek suretiyle seyreltme yapıldığı tarafımızdan üzüntüyle gözlemlenmiştir. Küçük bir alanda yaptığımız incelemede 2 kavak, 1 çam, 1 dişbudak, 1 selvi ve 14 de akçaağaç olmak üzere 19 ağacın kesildiğini tespit ettik. Bu ağaç kesimlerinin kim tarafından ve hangi teknik gerekçe ile yapıldığı konusunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan doyurucu bir açıklama bekliyoruz. Parkta gereğinden fazla tesis var” dedi.