‘Kulüp başkanları taraftarları kol kola selamlamalı’

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, bu akşam oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, iki klüp başkanlarının el ele, kol kola girerek stadyuma gelmelerini ve tribünleri beraber selamlamalarını istedi

Her iki kulübün değerli başkanlarına buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer bunu gerçekleştirirlerse Türk futbolunda ve sporunda var olan centilmenliğe büyük katkı sağlamış olurlar” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya İl Başkanlığı 2. Olagan Kongresi’ne katılmak üzere Konya’ya gelen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ayağının tozuyla partisinin il başkanlığını ziyaret etti.

Buradan çıkışta akşam oynanacak Fenerbahçe – Galatasaray derbisini değerlendiren Bakan Şahin, “Sanıyorum son yılların en çok ilgi çeken derbisi Fenerbahçe stadyumunda gerçekleşecek. Bu maçın sonucundan ziyade gerek sahada gerekse tribünlerde her iki klübün imajına yakışır bir şekilde maç izlemek istiyorum. Herhangi bir olay meydana gelmeyecek olması hepimizi sevindirecektir. Her iki takıma da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe – Galatasaray derbisinin şampiyonluğu yakından ilgilendiren bir müsabaka olacağını hatırlatan bakan, “Gönlümden doğrusu şu geçti: Her iki güzide klübümüzün başkanları el ele, kol kola sahaya girseler, tribünleri birlikte selamlasalar. Ligin sonuna doğru çok güzel bir görüntü vermiş olurlardı” dedi.

Bazı gazetelerde bu tablonun asla gerçkleşmeyeceği yönünde yazılar yayınlandığını anımsatan Bakan Şahin, Fenerbahçe ve Galatasaray Klübü yöneticilerine şöyle seslendi:

“Saat 19’a kadar daha vakit var. Her iki klübün değerli başkanlarına buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer bunu gerçekleştirirlerse Türk futbolunda ve sporunda var olan centilmenliğe büyük katkı sağlamış olurlar.”

Konumu gereği maçın sonucuyla ilgili bir görüş bildirmesinin doğru olmayacağını dile getiren Şahin, “Tüm spor klüpleri bana eşit yakınlıkta. Spordan sorumlu devlet bakanı olarak böyle bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Ama benim de eskiden beri gönlüde sempati duyduğum bir klüp var. Görevim icabı beni sorumlu davranmaya yöneltiyor” yorumunu yaptı.

Bakan Şahin, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın görevden ihracıyla ilgili bir soruyu ise, “Bu konuda değerlendirmler yapılıyor. Ben hükümetin bir üyesiyim. Eğer üye olmasaydım mutlaka benimde öyleyecek birşeylerim olacaktı. O bakımdan hükümetin bir üyesi olarak bu olayla ilgili bir yorum yapamayacağım” şeklinde yanıtladı.

Bakan Şahin, Konya İl Başkanlığı 2. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere parti binasından ayrıldı.