‘Kumar’ AKP’yi böldü

Şans oyunlarına ilişkin yasa görüşmelerinde AKP milletvekilleri "kumar" konusunda uzlaşamadı.

AKP’li Orhan Seyfi Terzibaşoğlu da, “Kumar engellenemez. İnsanlar istedikten sonra yoldan kaç araba geçiyor diye bile kumar oynar” diye konuştu.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen şans oyunlarına ilişkin yasa teklifi üzerindeki görüşmeleri, “kumar” konusunda AKP milletvekilleri arasında ilginç diyaloglara sahne oldu.

AKP’li Musa Uzankaya, Milli Piyango İdaresi Kurumu’nun başına getirilen “milli” kavramını anlamadığını belirterek, “Bu işin mantığını da anlamadım” dedi. Uzunkaya, şans oyunlarının sosyal dokuda ciddi sıkıntılara neden olduğunu savunarak, “Toplumun çeşitli kesimlerinden özellikle de gençler geleceklerini buradan elde edecekleri gelire bağlıyor. Bu şans oyunlarına bağımlılık konusunda çalışma var mı? Yoksa bu işi teşvik mi ediyoruz” diye konuştu. Uzunkaya, Hazine’ye daha fazla para girmesini kendisinin de istediğini ancak şans oyunlarının toplumu olumsuz etkilediğini söyledi.

Uzunkaya’nın konuşmasının ardından söz alan AKP Milletvekili, Türkiye Yarış Atı Sahipleri Derneği Başkanı İnci Özdemir ise kumarhaneleri savunmadığını ancak kaldırılmasıyla da kumarın ortadan kalkmadığını söyledi. Özdemir, şans oyunlarının kaldırılması durumunda bunun internet üzerinden oynanacağına dikkat çekti.

Bunun üzerine söze giren Musa Uzunkaya, “Bu bir sari hastalıktır. Toplum içinde ne kadar gayrı meşru iş varsa devletin organize etmesi anlamına mı gelecek her şey” karşılığını verdi. AKP’li Orhan Seyfi Terzibaşoğlu da, “İnsanlar kumar oynadıktan sonra engellemek istediğinde bunu engelleyemeyiz. Yoldan kaç araba geçiyor diye bile kumar oynanır” dedi. ANKA