Kuraklık hububatı olumsuz etkiledi

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, yaşanan kuraklık nedeniyle Türkiye'de hububat üretiminin bazı bölgelerde azaldığını söyledi.

İbrahim Yetkin, Ankara İçkale Otel’de yaptığı basın toplantısında, Nisan 2007 itibariyle İskenderun, Kırşehir, Çorum, Samsun, Çankırı, Şile, Bursa, Yunak, Kütahya, Gediz ve Fethiye çevrelerinin ‘kurakça’; Karaman, Kırıkkale, Ankara, Amasya, Eskişehir, Afyon, Isparta, Uşak, Denizli, Muğla, Bandırma, Malkara ve Tekirdağ çevrelerinin ‘kurak’; Konya, Cihanbeyli, Seydişehir, Burdur, Bilecik, İstanbul, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir ve çevrelerinin ‘çok kurak’; Mersin, Silifke, Anamur, Manavgat, Antalya, Aydın, Muğla, Kırklareli ve Uzunköprü çevrelerinin ise ‘çöl’ karakteri gösterdiğini kaydetti.

Pek çok bölgede Nisan ayının, geçen senenin Nisan ayına göre kurak geçtiğine dikkat çeken Yetkin, “Küresel ısınmadan bugüne kadar en fazla su ihtiyacını doğal ortamdan temin eden hububat, en fazla da hububat etkileniyor. Ortalama ısıda bir derecelik bir artış hububatta yüzde 10 civarında üretim kaybına neden oluyor. Nitekim, 2005 yılında buğday rekoltesi 21.5 milyon tondu. 2006 yılında görülen sıcaklık artışına bağlı kuraklık nedeniyle üretim, 2005’e göre, yaklaşık 2 milyon ton düşmüştü. Bu yıl yine ortalamanın üzerinde sıcak ve kurak bir kış geçirdik. Bu durumda, bu yıl da asgari 2 milyon ton civarında bir kayıp tahmin ediliyor” diye konuştu.

Yetkin, 13 Mayıs itibariyle hububat açısından özellikle İç Anadolu’nun Konya ve Eskişehir ovalarında beklenen yağışların olmaması nedeniyle durumun felaket boyutlarını almak üzere olduğuna işaret etti. Yetkin, bölgenin önümüzdeki bir hafta içinde düzenli yağış almadığı takdirde hububat üretiminde uğranacak kaybın yüzde 50 olacağını savundu. Yetkin, kuraklığın devam etmesi halinde Nisan ayında ekilen pirinç, pamuk, fasulye, nohut gibi ürünlerde de rekolte düşüşü yaşanacağını, meyve üretiminin olumsuz etkileneceğini aktardı. Yetkin, “Tarım ekonomisi uzmanları, bu kaybın 1 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyorlar” ifadesini kullandı.

Yetkin, konuşmasında, 22 Temmuz da yapılacak genel seçimlere de değindi. Bu tarihin hububatta bir çok bölgede hasat mevsimine denk geldiğini, yine bu tarihte ikinci mahsul olan bitkilerin ekiminin yapıldığını vurgulayan Yetkin, “Bütün bunlar göz önüne alındığında 22 Temmuz, çiftçilerimizin oy kullanması açısından son derece uygunsuz bir tarih olmuştur” dedi.