Kur’an bülbüllerine diplomaları verildi

Adana'da, Kur'an kurslarından mezun olan 12 hafız düzenlenen bir törenle diplomalarını aldı.

Yeni hafız olan Furkan Çınar’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda bir konuşma yapan Seyhan Müftüsü Yusuf Eseroğlu, dünyada en hayırlı anne ve babaların kalbi Kur’an sevgisi ile dolu evlat yetiştiren anne babalar olduğunu söyledi.

“Dünyanın yarısına sahip olmaktansa hafız bir evlada sahip olmak daha hayırlıdır.” diyen Eseroğlu, “Peygamber Efendimiz iki kişiye imreneceğini ifade ediyor. Bunlardan biri kendisine mal, mülk verilip de bunu Allah’ın rızasına uygun harcayanlar bir diğeri de Allah’ın kelamını ezberleyenlerdir.” dedi.

Kur’an-ı Kerim’in evlerde birer süs olarak kalmaması gerektiğini kaydeden Eseroğlu, “Kuran’ı garip bırakmayalım. Öğrenmenin yaşı yok. Okuma ve yazması olan herkes istediği zaman Kuran’ı öğrenebilir. Camilerdeki din görevlilerimiz bu sorumluluğu yerine getirmede vatandaşlarımıza her zaman yardımcı olacaktır. Biz veya çocuklarımız istediğimiz kadar zengin olsun. Yönümüz veya yönleri kıbleye dönük değilse zenginliğin de hiçbir değeri yoktur.”

Müftü Eseroğlu, 2’si erkek biri kız olmak üzere 3 yatılı, 38 gündüzlü Kuran Kursu bulunduğunu da belirterek, bu kurslarda bin 250 öğrencinin Kuran-ı Kerim’i öğrenmeye çalıştığını ifade etti.

İl Müftüsü Mehmet Barış da, müslümanların dinim İslam deyip Kuran’a uzak duramayacağını belirterek, medeniyeti benimsemiş insanların kendini Yaratan’ı da bileceğini söyledi. Günümüze değiştirilmeden, tahrifata uğramadan gelmiş tek kutsal kitabın Kuran-ı Kerim olduğunun altını çizen Barış, “Dünyanın neresine giderseniz gidin bu kutsal kitabın tüm ayet, sure ve kelimelerin aynı oldğunu görürsünüz. Yeryüzündeki asıl medeniyet Kuran medeniyetidir. Bu medeniyeti anlamaya ve anlatmaya mecburuz.” diye konuştu.

Törende Diyanet’e bağlı Kur’an kurslarından mezun olan 12 hafıza diplomaları İl Müftüsü Barış, İlçe Müftüsü Eseroğlu tarafından verildi. Hafızlara çeşitli kuruluşlar ile hayırseverler de çeşitli hediyeler verdi.