Kuranı Kerimi dogru okuyamayanlara mezarliklarda izin yok

Ramazan Bayrami öncesinde mezarliklarda artan kabir ziyaretlerini vatandaslarin daha rahat yapabilmesi için Adana Büyüksehir Belediyesi ekipleri sahte hocalara karsi operasyon yapti.

Mezarliklarda görevli din görevlileri sirayla vatandaslara para karsliginda Kur’an-i Kerim okumak isteyen bu kisileri sinava tabi tuttu.

Kiraat ve tecvide göre okuyamyanlar görevliler tarafindan ikaz edilirken, okumasini tam olarak bilmeyenler ise mezarlik disina çikarildi. Kur’an-i Kerim’i kurallarina göre okuyanlara bayram süresince yakasinda tasimasi için okuma izin belgesi verildi.

Mezarliklar Müdürü Kamil Yegenoglu, sorumluluk alanlarindaki 5 mezarlikta günler öncesinden Ramazan Bayrami için hazirlik yaptiklarini belirtti. Kabir ziyareti yapan vatandaslarin dini duygularinin bazi kimseler tarafindan istismar edilmemesi için böyle bir çalisma yaptiklarini dile getiren Yegenoglu, “Vatandaslarimiz herhangi bir olumsuzlukla karsilasmamasi için izin belgesi olmayan kisilere itibar etmesin.”dedi.

Yegenoglu, mezarliklarda özel güvenlik nezaretinde çalismalarinin bayram süresince devam edecegini ifade etti.

Bu arada bazi kisiler geçtigimiz yil Kur’an-i Kerim okuma izin belgesi verilmesine ragmen bu yil ayni belgenin kendilerine verilmemesine tepki gösterdi.

Eyüp Bingöl isimli vatandas Kurban Bayrami’nda aldigi izin belgesini göstererek uygulamanin yanlis oldugunu vurguladi. Cemal Karabulut isimli vatandas ise verilen izin belgesinin üzerinde isim yazmamasi, fotokopi çekmeye müsait olmasi nedeniyle Kur’an-i Kerim okumasini bilmeyenler tarafindan çok rahat çogaltilabilecegini söyledi.