Kuran’a sansür tahriki

Karikatür krizini yaratan Danimarka’da bir siyasi parti, "Kuran anayasaya aykırı" diyerek sansür istedi.

Partinin genel başkanı Anders Gravers “Bazı ayetler beni, çocuk ve torunlarımın geleceği konusunda endişeye sürüklüyor” dedi.

İslam’a hakaret krizinde sabıkası kabarık Danimarka’da bir siyasi parti, Kuran hakkında “şiddete teşvik” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu, camilerde bazı ayetlerin çıkarılıp okutulmasını istedi.

Karikatür krizi, Müslüman mezarlarına domuzlu saldırı derken yine İslam’a karşı bir krize gebe Danimarka… SIAD (Stop İslamiseringen af Danmark-Danimarka’nın İslamlaşmasına Son) adlı parti tarafından polise yapılan suç duyurusunda Kuran’da bulunan bazı ayetlerin Danimarka anayasasının 67 ve 69’uncu maddelerini ihlal ettiği, ülkedeki camilerin de anayasanın 78’inci maddesine dayanarak kapatılması gerektiği savunuldu. 400 üyeye sahip olduklarını söyleyen ve yeni kurulan SIAD partisinin lideri Anders Gravers, “Danimarka bizim ülkemiz. Kuran’ın bazı sure ve ayetleri, beni çocuklarımın ve torunlarımın geleceği konusunda endişeye sürüklüyor” diye konuştu.

’EN ÇOK BU SUREDEN KORKTUM’

İslam dininin yasaklanması gibi bir beklentiKarikatürlerin Danimarka gazetesinde yayımlanmasından sonra Pakistan, Kuveyt, Filistin, Mısır ve Endonezya gibi Müslüman ülkelerde protesto gösterileri düzenlenmişti.içinde olmadıklarını belirten Gravers, Danimarka’da yaşayan inanç gruplarının ülkenin yasalarına uymak zorunda olduklarını söyledi. Suç duyurusuna gerekçe olarak da öncelikle El Enfal, Tevbe ve El İnsan surelerini sıraladı. El Ahzab suresinin 27’nci ayetinde kendisinin sahip olduğu malların Müslümanlar tarafından ele geçirilmesi emri verildiğini savundu. (Ayet: Sizi onların yerlerine, yurtlarına, mallarına ve henüz ayak basmadığınız bir toprağa mirasçı kıldı. Allah’ın her şeye gücü yeter.) Gravers kendisini en çok provoke eden ifadenin ise El İnsan suresinin 4’üncü ayetindeki “Biz nankörler için zincirler, bukağılar ve kızgın bir ateş hazırladık” ifadesi olduğunu söyledi.