Kurban Bayramı geçen seneye oranla daha az kaza ile atlatıldı

Kurban Bayramı süresince Türkiye genelinde meydana gelen ölümlü kaza sayısının geçen seneye oranla yüzde 3.6 azaldığı bildirildi.

Açıklamaya göre; bu sene bayramda meydana gelen ölümlü kaza sayısı; geçen seneye oranla yüzde 3.6, ölü sayısı; yüzde 4.4 ve yaralı sayısı yüzde 29.0 azalış gösterdi. 9 günlük Kurban Bayramı boyunca 80 ölümlü kaza olduğu, bu kazalarda 109 kişinn hayatını kaybettiği ve 179 kişinin de yaralandığının aktarıldığı açıklamada, 2003 yılında meydana gelen 83 kazada ise; 114 kişinin hayatını kaybettiği ve 252 vatandaşın da yaralandığı ifade edildi.

Kazaların yoğunlukla; şerit ihlali, trafik güvenliği ile ilgili kurallara uymamak, araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurmamak ve arkadan çarpma şeklinde oluştuğunun kaydedildiği açıklamada, kazaların çoğunlukla arefe günü ile bayramın birinci ve ikinci günlerinde yaşandığı aktarıldı. Açıklamada, kazaların 29’unun yayaya çarpma, 14’ünün karşılıklı çarpma, 11’inin devrilme, 9’unun yandan çarpma veya çarpışma şeklinde meydana geldiği belirtildi.