Kurban bayramı turizmciyi güldürdü

Kurban Bayramı tatilinin dokuz gün olması durgun bir kış sezonu geçiren turizm sektörünü olumlu etkiledi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) tahminlerine göre, bayram tatilinde yurtiçine 150 bin, yurtdışına ise 100 bin olmak üzere toplam 250 bin kişinin seyahat etmesi bekleniyor. Yurtdışına çıkacak Türk turistlerin bayram tatilinde yaklaşık 45 milyon dolar (59 milyon YTL) yurtiçinde tatillerini geçirecek olan turistlerin de yaklaşık 45 milyon YTL’lik harcama yapmaları bekleniyor. Bunun da turizm sektörüne 104 milyon YTL’lilik bir kazanç sağlayacağı belirtiliyor.

Ayrıca, bu yıl Kurban Bayramı’nda yurtdışına çıkanların sayısının 2004 yılına oranla yüzde 50 ile 70 oranında arttığı bildiriliyor. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda ise üç günlük kısa tatilde yurtdışına çıkan 50 bin Türk turist, tatilde yaklaşık 20 milyon dolar harcarken; yurtiçinde tatillerini geçiren 70 bin kişi ise 22 milyon YTL civarında harcama yapmışlardı. Kurban Bayramı tatilinde ise seyahatlerin ve harcanan paraların artması bekleniyor. Seyahat acenteleri bu durumdan oldukça memnun görünüyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Bilal Korkmaz, bayram tatilinin 9 gün olmasının daha çok iç turizmi hareketlendirdiğine inanıyor. Seyahat acentelerinin müşterilerin taleplerine cevap vermekte zorlandığını anlatan Korkmaz, şu ana kadar yapılan rezervasyonların memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Korkmaz, turizm acentelerindeki doluluk oranının geçen yıla oranla daha fazla olduğunu belirtti.

Bayram tatilinin okullardaki yarı yıl tatilini de içine almasının turizm açısından sevindirici olduğunu anlatan Korkmaz, seyahat yapanların en çok Akdeniz sahillerine ilgi gösterdiğine dikkat çekti. İç turizmdeki hareketlenme ile birlikte Türkiye’den yurt dışına gidenlerin de olduğunu ifade eden Korkmaz, yurtdışında en çok tercih edilen ülkenin ise Mısır olduğunu söyledi.

KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE YURTDIŞINDA TERCİH EDİLEN ÜLKELER VE REZERVASYON YAPTIRAN SAYISI:

1 – Mısır 9 bin

2 – İtalya 7 bin

3 – Orta Avrupa (Prag, Budapeşte, Viyana) 6 bin

4 – İspanya 5 bin

5 – Fas 4.5 bin

6 – Yunanistan 4 bin

7 – Uzakdoğu ve Küba, G. Amerika 3 bin

8 – Paris 2 bin