Kurban derilerini tuzlamada kullanılan tuzları sofrada kullanmayın

Kurban derilerinin muhafazası için mutlaka tuzlanması gerekiyor.

Kurban derisi tuzlanmasında kullanılan tuzlar çoğu kez deriyi toplayan kuruluşlar tarafından parasız olarak dağıtılıyor. Derilerin tuzlanması için üretilen tuzlar iyotsuz olarak imal edilen kaya tuzları olduğundan, derinin tuzlanmasından arta kalan kısımların, sofralarda kullanıldığında insanları iyot ihtiyacından mahrum bırakacakları ifade edildi.

Kurban derisinden arta kalan tuzun belli bir süre örneğin bir ay kadar kullanılmasının vücudu bir ay iyottan mahrum etmek anlamına geleceği ifade edildi. Özellikle okul çağındaki çocukların iyot alamadıklarında zeka puanlarının yaklaşık 14 puan düştüğü kaydedildi. Bir ay iyot alamayan hamile bir bayanın karnındaki çocuğun da beyin gelişimi açısından çok büyük bir risk altında olduğu vurgulandı.

Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, iyot eksikliği sonucunda guatr rahatsızlığının yanısıra, düşük, ölü doğum, sağırlık, dilsizlik, şaşılık, cücelik, zeka geriliği, doğumsal anomaliler, büyüme geriliği, öğrenme ve algılama güçlüğü, verim düşüklüğü, tiroit kanseri, şişmanlık gibi birçok rahatsızlık oluşabildiği bildirildi. Büyüme hormonunun iyot olmaksızın çalışmadığı vurgulandı.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: ”Topraklarımızda ve sularımızda iyot yetersizliği sebebiyle sebze ve meyvelerimize yeteri kadar iyot geçmemekte bu durumda da özellikle çocuklarda olmak üzere tüm yaşlarda iyot eksikliği görülmektedir. İyot eksiliği özellikle dağlık ve erozyon alanlarda kendisini göstermektedir. İyot toprağın en üst kısmında yer aldığı için yağmur suları, erozyonla çok rahatlıkla akıp gitmektedir. Bu sebeplerden dolayı iyot maalesef çok az gıdada ve sadece balıkta bulunmaktadır diyebiliriz. Dünyada iyot yetersizliğinden korunmak için tuzlar sonradan iyotlanmaktadır. İyot yetersizliğinden kurtulabilmek için en iyi yöntem, iyotlu tuz kullanılmasıdır.”

Bir insana hayat boyu lazım olacak toplam iyot miktarı bir tatlı kaşığı kadar olduğuna da işaret edilen açıklamada, ”Bu kadar az miktarda alınması dahi yeterlidir. Ancak her gün bir toplu iğne başı kadar alınması gerekir. ” denildi.