‘Kurban etleri az pişmiş olarak tüketilmemeli’

Sağlık Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları 'kurban etlerinin' çiğ ve az pişmiş olarak tüketilmemesi konusunda uyardı.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Kurban Bayramı’nda insanlarla hayvanların temasının arttığına dikkat çekilerek, kurban kesimlerinde uygulanması gereken kontrol ve hijyen kurallarının halk sağlığı açısından çok önemli olduğu bildirildi. Açıklamada; ‘Menşe Şahadetnamesi’ belgesinin, hayvanların veteriner hekim kontrolünden geçtikleri ve sağlıklı olduklarını gösteren bir belge olduğu ifade edilerek, “Menşe Şahadetnamesi’, sağlık raporu olmayan hayvanlar kesinlikle kurbanlık olarak satın alınmamalı, büyükbaş hayvanlarda ‘kulak küpesine’ dikkat edilmeli. mutlaka ehil kişiler vasıtasıyla yapılmalı.” denildi. Hayvanların kesilmesi, etinin parçalanması, derisinin yüzülmesi ile etin nakli, korunması, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında hijyen kurallarına çok dikkat edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada; “Hayvanın kesimi esnasında, insan sağlığına zararlı olabileceği belirlenen etleri veya yenilebilir organları kesinlikle tüketilmemeli ve imha edilmeli” ifadesi kullanıldı.

Kesilen etlerin ‘çiğ veya az pişmiş’ olarak tüketilmesinin, önemli sağlık sorunlarına yol açacağına dikkat çekilen açıklamada; şu görüşlere yer verildi: “Etlerin ‘çiğ yada az pişmiş’ olarak tüketimi sonucu, hayvanlardan insanlara bir çok hastalığın bulaştığı unutulmamalı. Bu hastalıklar; hamile bayanlarda düşüklere yol açan ‘toksoplazmozis’ ile insanların vücutlarında yıllarca yaşayabilen ve yedikleri besinlere ortak olarak onları zayıf düşüren ve iş gücünü çok olumsuz etkileyen sığır tenyasıdır. Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Hemen tüketilmeyecek etler derin donduruculara konulmalı veya kavurma yapılarak muhafaza edilmeli. Sakatat ve etler aynı kaplarda konularak saklanmamalı”

Açıklamada; kurban kesim yerlerinde bulunması gereken asgari teknik ve hijyenik şartlarla ilgili olarak şu uyarılara yer verildi:

-Kesim yapılacak yerler, kolay temizlenebilen ve dezenfekte edilebilen malzemeden yapılmış olmalı. Zeminde su ve kanın birikmemesi sağlanmalı. Ete temas eden bıçak ve satır gibi aletler temiz olmalı, kesim işini yapacak olan görevliler kişisel temizliklerine özen göstermeli.

-Kurban kesim yerlerinde, kesim işinde kullanılan malzeme ve ekipmanın temizliği ile kesim görevlilerinin kişisel temizliklerini yapabilecekleri ortamlar hazırlanmalı. Kesim sonrası ortaya çıkabilecek boynuz, tırnak, bağırsak ve işkembe muhteviyatı gibi atıklar, çevre kirliliğine sebep olmayacak şekilde ve usulüne uygun olarak bertaraf edilmeli. Hayvanlara ait her ürün ve atığın, ülkemiz açısından ekonomik bir değere sahip olduğu bilinmeli ve bu nedenle kesimlerin bu ürünlerin toplanabileceği ve değerlendirilebileceği alanlarda yapılması gerekmektedir.”