Kurbanı aç bırakın

Kurbanın işkembe ve bağırsaklarının dolu kesilmesi, etin bozulmasına ve zehirlenmelere yol açıyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Çadırcı, kurbanlıklardan kaliteli ve sağlıklı et alma konusunda önemli uyarılarda bulundu. Öncelikle kurban satın alırken hayvanın sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini işaret eden Çadırcı, kurbanlık hayvanların belediyelerin izin verdiği satış noktalarından, menşei şahadetnamesi (pasaport) bulunan ve Veteriner hekim tarafından muayene edilmiş hayvanlar arasından seçilmesi gerektiğini kaydetti. Kurbanlıktan verimli ve kaliteli et elde edilmesi için hayvanın stresten uzak tutulması gerektiğini belirten Çadırcı, “Bunun için kurbanlıkların kesim öncesine kadar sakin bir ortamda barındırılmaları, yorulmamaları ve kötü davranışlara maruz bırakılmamaları gerekir” dedi.

Kesilen kurbanlığın işkembelerinin ve bağırsaklarının dolu olması durumunda hayvanların kesimi, yüzülmesi ve iç organlarının çıkartılması aşamalarında işkembe ve bağırsaklardan kaslara mikropların bulaşabildiğine dikkat çeken Çadırcı şöyle konuştu: “Bu durum etin kolayca bozulmasına ve gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Kurbanlık hayvanların etinin bozulmasının önüne geçilebilmesi ve gıda zehirlenmesi oluşturmaması için hayvanlar kesimden 8-12 saat önce aç bırakılmalıdır. Bu süre içerisinde hayvana sadece içebileceği kadar su verilmelidir.”

‘ETİ MUTLAKA DİNLENDİRİN’

Yrd. Doç. Dr. Çadırcı, hayvanların kesildikten hemen sonra kaslarındaki hayati fonksiyonların aniden durmadığını ve bir süre daha devam ettiğini de sözlerine ekledi. Bu süre içinde kaslarda çeşitli biyokimyasal ve biyofiziksel değişiklikler oluştuğunu belirten Çadırcı şu uyarılarda bulundu: “Biz bunların hepsine birden ‘kesim sonrası değişiklikler’ diyoruz. Kesim sonrası oluşan değişikliklerin ardından kas üstün kaliteli ete dönüşür. Yani ilk kesildiğinde lastik gibi olan etler dinlendirildiklerinde daha lezzetli, daha kolay çiğnenebilen ve sindirilebilen hale dönüşür. Kas yerine et yemek istiyorsak kesimin ardından etleri hava akımı olan bir yerde yaklaşık 3 saat tutarak soğumasını sağladıktan sonra buzdolabı ısısında 24 saat dinlendirmeliyiz. Dinlendirilmeyen etler, aynı zamanda kolay bozulur.”