Kurbanlık hayvanlara gebelik kontrolü

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜB) Başkanı Nazmi Ilıcalı, hayvan pazarlarındaki kurbanlıklara gebelik kontrolü yaptırdı.

Nazmi Ilıcalı, beraberindeki zooteknik uzmanı Ziraat Mühendisi Dr. Serdar Çakmak ile birlikte gezdiği hayvan pazarlarında ineklere gebelik kontrolü yaptırdı. Hayvanların gebe olmadığı sonucuna varan Ilıcalı ve Çakmak, satıcılara gebe hayvanların satılmaması konusunda telkinde bulunarak, ülke ekonomisi açısından büyük kayıpların yaşanacağı uyarısını yaptı.

İneklerin yanısıra boğaların da kontrol edildiği pazarda genellikle hayvanların diş çıkarıp çıkarmadığı ve sağlık durumları üzerinde duruldu. Pazarlarda herhengi bir sağlık sorunuyla karşılaşmadıklarını belirten Ilıcalı, üzerinde durdukları en önemli konunun gebe hayvanların kurban olarak satılması olduğunu söylüyor. Ilıcalı, Besiciler Birliği olarak bunun önüne geçmek için ellerinden gelen bütün gayreti göstereceklerine vurgu yaparken, sorunun çözümünün yine satıcılarda olduğunu hatırlatmayı da ihmal etmiyor.

Hayvanların gebe olmadığından emin olmayanların kendilerine bildirmeleri durumunda uzman yetkililerle yardımcı olacaklarını ifade eden Ilıcalı, sözlerini şöyle noktaladı: “Gebe hayvanları bilerek ve isteğerek kesilmediğinden eminim. Ancak bu konuda yine de çok dikkatli olmak lazım. Çünkü böyle hayvanları kesmek dinen caiz olmadığı gibi, ülke ekonomisine de büyük zarar vermektedir.”

Zirarat Mühendisi Dr. Serdar Çakmak da, kontroller sırasında gebe hayvana rastlamadıklarını dile getirerek, “Hayvanların belirli özelliklerinden gebe olup olmadıkları anlaşılır. En başta bunların karınlarında büyümeler olup, kalça kemiklerinde çökmeler olur. Daha sonra hayvandan belirli akıntılar geldiği zaman gebeliği anlaşılır” dedi. Kontrol edilen pazarlarda ineklerin gebe olmadıkları anlaşılırken, yapılan sağlık kontrollerinde herhangi bir sağlık sorununa rastlanmadı.