Kurbanlıklarda hormonlu ilaç iddiası

Konya’daki denetimlerde ele geçirilen ve kurbanlık hayvanlara suni kilo aldırdığı iddia edilen 88 bin adet kaçak ilacın hormonal etkisinin olmadığı açıklandı.

Denetimlere rağmen sahteciliğin önüne geçilemediğini belirten uzmanlar ise kurbanlık almak isteyenleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
Haberin devamı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık hayvanlara yönelik denetimler de sıklaştırıldı. Konya’nın Meram ilçesinde, jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda 88 bin adet kaçak ilaç ele geçirildi. “niklosam” adlı ilacın kurbanlık hayvanlara suni kilo aldırmak için kullanıldığı iddia edildi. Ancak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı söz konusu ilacın insan ve hayvan sağlığını tehdit eden horman içermediğini, hayvanların kilo artışı için kullanılmadığını açıkladı.

Konya-Karaman Veteriner Hekimleri Odası’ndan da “söylenen 88 bin adetlik ilaç parazit ilacı, sayısı da zaten ona uygun değil daha düşük rakamlı bir şey. Her zaman hayvanlarda iç parazit olarak kullanılan bir ilaç, hormonlarla ilgisi yok, onun hayvanların etini çoğaltmayla bir katkısı olacak durumda değil” şeklinde benzer bir açıklama geldi.

Konya-karaman Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ramazan Gürbüz, Türkiye’de yasak olmasına rağmen, zaman zaman hormon ilaçlarının kullanıldığını doğrulayarak şöyle konuştu:

“Ülkeye girişi yasak ama diğer ürünler gibi bunun da kaçak yollardan girdiğini ve bazı bölgelerde kullanıldığını duyuyoruz. Bazı besi çiftlikleriyle dışarıyla irtibatı olan dışarıya gidip gelebilen yahut da bunun kaçakçılığını yapan insanlar vasıtasıyla kısıtlı girmiş olabilir.”

Kurbanlık alacak olanları dikkatli olmaları konusunda uyaran Ramazan Gürbüz, vatandaşların konuyla ilgili il müdürlüğü, belediyeler ve veteriner hekimler odasından yardım alabileceklerini söyledi.